В Україні частка ВДЕ сягнула 9,8% Shutterstock

В Україні частка ВДЕ сягнула 9,8%

Ганна Велика

Але причина не у бурхливому рості галузі 

За перше півріччя 2024 року частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в енергетичному балансі України зросла до 9,8%.

Такі дані наводить видання Forbes Ukraine.

Автори матеріалу розповідають, що у 2023 році майже кожен 10-й вироблений в Україні мегават електроенергії мав "зелене" походження. Вони впевнені: цьогоріч точно буде більше.

Але не поспішайте радіти, адже головною причиною такого значного збільшення відсотка ВДЕ став не потужний розвиток відновлюваної енергетики, а виведення з ладу окупантами 73% української теплової генерації тільки з цієї весни.

Зараз "Укренерго" розробляє модель майбутньої енергосистеми нашої країни саме на основі ВДЕ. Компанія поставила мету: за 2-3 роки у 5 разів збільшити потужність вітрової генерації, у 4 рази – ТЕС на біопаливі, на 60% – сонячної генерації, а також побудувати “з нуля” 0,8 ГВт систем збереження енергії.

Журналісти Forbes Ukraine також склали перший рейтинг компаній, які мають найбільші потужності для виробництва електроенергії з відновлюваних джерел – вітрових (ВЕС), сонячних (СЕС) та гідроелектростанцій (ГЕС). Вони дуже здивувалися, що на першій позиції не ДТЕК.

Отже, ТОП-3 найбільших гравців ринку наразі виглядає так:

  1. Elementum Energy – 635 МВт потужностей ВДЕ (95 МВт – ВЕС; 536 МВт – СЕС). Власник – Міжнародний фонд VR Capital Group.
  2. ДТЕК ВДЕ – 569 МВт (114 МВт – ВЕС; 447 – СЕС; 7,5 – ГЕС). З них 498 МВт – на тимчасово окупованих територіях. Власник – Рінат Ахметов.
  3. Scatec – 336 МВт (СЕС). Власник – Scatec Solar Netherlands B.V.

На початку вересня ЕкоПолітика розповідала про те, що передбачає новий нацплан України з ВДЕ. Уряд планує довести частку відновлюваних джерел енергії у валовому кінцевому споживанні енергії до 27% у 2030 році. Також ми наводили думку виконавчого директора Greenpeace International Мадса Крістенсена, що Україна має потенціал перейти на ВДЕ швидше, ніж інші країни.

Читайте також
Український виробник титану Velta інвестує $10 млн у ВДЕ
Український виробник титану Velta інвестує $10 млн у ВДЕ

Висока ціна на електрику в Україні суттєво впливає на експортний потенціал продукції

У 2024 році частка ВДЕ в енергобалансі України склала майже 11%
У 2024 році частка ВДЕ в енергобалансі України склала майже 11%

Це відповідає значенню у 11 млн МВт·год 

ОАЕ вже не покладаються тільки на нафту: країна запускає установку з ВДЕ на 1 ГВт
ОАЕ вже не покладаються тільки на нафту: країна запускає установку з ВДЕ на 1 ГВт

Попри великі запаси викопного палива в Еміратах активно займаються розвитком технологій відновлюваних джерел енергії