В Україні Регіональна газова компанія (РГК) отримала 30 заявок на підключення біометанових установок до газорозподільної мережі.
Ігор Гоцик, керівник відділу декарбонізації газорозподільного оператора РГК, розповів, що вони зможуть виробляти до 10 млн кубометрів біометану на рік, повідомляє ICIS.
Наразі триває підключення першого біометанового заводу на Чернігівщині, в умовах відновлення зруйнованої війною інфраструктури, який зможе постачати в мережу 3 мільйони кубометрів біометану до кінця року.
Наразі завод очікує від європейських партнерів спеціального обладнання для біометану.
В матеріалі зазначили, що український уряд працює над створенням спеціального реєстру сертифікатів походження, який дозволить виробникам отримати визнання всередині країни та за кордоном. Зокрема НКРЕКП вніс зміни до правил, щоб підняти рівень кисню, дозволеного в трубопроводі, з 0,02% до 1%, що, своєю чергою, заохотить більше виробників закачувати біометан в мережу.
Гоцик підкреслив, що через стрімке зростання ціни на природний газ все більше компаній зацікавлені у переводі біогазових установок, які зараз використовуються для виробництва електроенергії, на біометан, молекула якого ідентична природному газу.
Україна планує генерувати 3 млрд кубометрів на рік до 2040 року та 8 млрд кубометрів/рік до 2050 року, що становитиме 25% щорічного обсягу споживання в Україні до повномасштабного вторгнення росії в лютому. Адже країна є одним з найбільших у світі виробників сільськогосподарської продукції.
Наразі споживання газу впало приблизно на 40%, оскільки промислові споживачі та тисячі домогосподарств були відключені від мережі.
До вторгнення РГК також працювала над підготовкою інфраструктури для впорскування водню, проводячи випробування на п’яти полігонах по всій країні, щоб побачити, як розподільна мережа реагує на суміші до 20%.
Оскільки три об’єкти розташовані поблизу лінії фронту, РГК вирішив обмежити дослідження лабораторіями та відкласти випробування в реальній інфраструктурі.
РГК планує продовжувати роботу над відновлюваними джерелами газу, але Гоцик сказав, що роботу транспортної та розподільчої інфраструктури потрібно буде переглянути.
- Адаптація до реструктуризації газового ринку
Роль України як транзитної країни для російського газу зменшиться або зникне після закінчення чинного контракту на постачання з російським "Газпромом" у 2024 році.
"У нас є надлишок потужності з передачі та розподілу з радянських часів, який потрібно реструктуризувати та перерозподілити", – сказав Гоцик.
Він також додав, що розподільчі компанії та оператор системи передачі повинні працювати разом, щоб знайти найкращі рішення для реорганізації інфраструктури.
- У короткостроковій перспективі найбільшою проблемою залишається захист інфраструктури від подальших пошкоджень, спричинених війною.
Від початку повномасштабної війни 500 000 споживачів РГК були відключені від розподільчої мережі, що завдало компанії збитків на суму понад €300 мільйонів.
Хоча співробітники, де це можливо, відновлюють постачання та підтримують роботу системи – через кілька днів система може бути знову пошкоджена.
Наразі досі близько 1000 міст і сіл – близько 200 000 споживачів – продовжують залишатися без доступу до природного газу. Найбільше постраждали Запорізька, Миколаївська та Харківська області.
"Ми покладаємося на допомогу західних донорів з Великої Британії, Польщі, Франції та Швеції з технічним обладнанням, і дуже важливо його отримати. Нам потрібні трубопроводи, нам потрібна арматура, нам потрібно зварювальне обладнання, регулятори, лічильники", – сказав він.
- У довгостроковій перспективі найбільшою проблемою залишається впровадження реформи в енергетичному секторі.
Україна зробила кроки для лібералізації свого ринку газу, відкривши його для конкуренції та сприяючи розвитку оптової торгівлі.
Однак із початком війни та введенням воєнного стану всі вжиті реформи були скасовані, що фактично поставило “Нафтогаз” у монопольне становище на рівні виробництва та роздрібної торгівлі.
Нагадаємо, розвиток виробництва біометану є одним зі шляхів заміщення газу та декарбонізації, яким активно рухається Україна спільно з ЄС в умовах глобальної енергетичної кризи та енергетичного терору росії.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, ЄС планує замістити біометаном більше п’ятої частини імпорту російського газу, що допоможе зменшити викиди вуглецю та забезпечити енергетичну безпеку.