В Європі з 1 жовтня запустили CBAM: що потрібно знати про перший етап

В Європі з 1 жовтня запустили CBAM: що потрібно знати про перший етап

Катерина Бєлоусова

Перші звіти про вуглецеву вартість товарів імпортери мають подати до 31 січня 2024 року

Речник Європейської комісії Даніель Феррі заявив, що в ЄС з 1 жовтня розпочався перехідний період застосування механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM).

До 2026 року, коли розпочнеться сплата вуглецевого мита, імпортери зобов’язані отримувати так звані CBAM-сертифікати на свою продукцію, повідомляє Укрінформ.

Зазначається, що протягом перехідної фази CBAM буде охоплювати імпорт цементу, заліза,  сталі, алюмінію, добрив, електроенергії та водню без фінансових стягнень. Компанії мають звітувати про рівень вуглецю, що потрапив у довкілля в процесі виробництва та подати відповідні звіти до 31 січня 2024 року.

Феррі пояснив, що розмір вуглецевого податку визначатиметься "вуглецевим вмістом" товарів, тобто, обсягом викидів CO2, які утворилися в результаті їхнього виробництва. CBAM є ключовим інструментом ЄС у боротьбі з викидами вуглецю і центральним елементом у досягненні кліматичної нейтральності до 2050 року.

“CBAM допоможе Євросоюзу у впровадженні кліматичної політики, та упередить ймовірне переміщення виробництва товарів до інших країн з нижчими зеленими стандартами", – сказав він.

За його словами, запровадження CBAM здійснюється за правилами Світової організації торгівлі, щоб стимулювати глобальну промисловість застосувати більш чисті та сталі технологій.

Феррі наголосив, що перехідний етап дозволить усім імпортерам ознайомитися з новими правилами та пристосуватися до їхньої імплементації, зокрема за допомогою Єврокомісії.

Він додав, що CBAM гарантуватиме, що продукція, яка виробляється на підприємствах ЄС з дотриманням високих екологічних стандартів, не буде витіснятися з ринку. Адже в частині країн приділяється менша уваги охороні довкілля і виробництво товарів може мати меншу собівартість внаслідок використання застарілих вуглецево-інтенсивних технологій. Завдяки CBAM, промислові підприємства ЄС не матимуть сенсу переносити потужності в країни з менш жорсткими ековимогами, так званий виток вуглецю, щоб здешевити виробництво.

Нагадаємо, Європейська комісія опублікувала “Положення про імплементацію CBAM” стосовно зобов’язань щодо звітності та правил механізму вуглецевого коригування імпорту.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, депутати Європарламенту у квітні схвалили угоди щодо реформи системи торгівлі викидами (ETS), механізму регулювання вуглецевих кордонів (CBAM) та створення соціального кліматичного фонду (SCF).

Читайте також
Єврокомісія оприлюднила проєкт імплементації CBAM з вимогами до декларантів
Єврокомісія оприлюднила проєкт імплементації CBAM з вимогами до декларантів

Свої відгуки та зауваження щодо нього стейкхолдери можуть подавати до 27 листопада

Перехідний етап CBAM: перші проблеми й необхідні рішення
Перехідний етап CBAM: перші проблеми й необхідні рішення

На етапі подачі звітності по CBAM бізнес зіштовхнувся з проблемами, які вимагають залучення зовнішньої експертизи

Велика Британія хоче уникнути CBAM
Велика Британія хоче уникнути CBAM

На думку стейкхолдерів, цей механізм загрожує кліматичній політиці королівства

Україна вже зараз має домовлятися з ЄС про відтермінування CBAM, – Каленков
Україна вже зараз має домовлятися з ЄС про відтермінування CBAM, – Каленков

До повноцінного запровадження цього механізму залишилося трохи більше року