У п’ятницю, 21 лютого, Кабінет міністрів України затвердив план заходів щодо створення національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ).
Про це повідомила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
План заходів визначає часові рамки, завдання, заходи та їх результати в трьох основних стратегічних напрямках, що забезпечать ефективне впровадження національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні, а саме:
- формування нормативно-правових актів у сфері впровадження національної СТВ;
- забезпечення ефективного функціонування національної СТВ відповідно до вимог системи торгівлі квотами на викиди парникових газів ЄС;
- підтримання постійного систематичного діалогу задля сприяння взаємодії та підвищення обізнаності зацікавлених сторін щодо впровадження національної СТВ.
Затвердження плану дій щодо створення національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів є однією зі складових Реформи 3 “Ринкові механізми ціноутворення на вуглець” Плану Ukraine Facility. Дедлайном для його виконання зазначено І квартал 2025 року.
За словами Світлани Гринчук, затверджений сьогодні план реалізації СТВ передбачає 3 основні етапи:
- Підготовчий (2025-2027 роки) – розробка законодавчої бази та створення необхідних інструментів для роботи СТВ.
- Перший, “пілотний” (з 2028 року) – тестовий запуск системи торгівлі квотами на викиди парникових газів.
- Другий, операційний – розпочнеться не раніше ніж через 3 роки після скасування воєнного стану, що дозволить впровадити СТВ в умовах стабільного економічного відновлення.
Міністерка також повідомила, що уряд сьогодні затвердив Порядок проведення громадських слухань у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 20 листопада Міндовкілля оприлюднило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів "Про затвердження Плану заходів щодо створення національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів". 30 грудня 2024 року міністерство оголосило про завершення процедури громадського обговорення та повідомило, що пропозиції та зауваження до проєкту розпорядження від громадськості не надходили.
Нагадаємо, ми дізналися в експертів про потенційні ризики щодо запровадження СТВ в Україні. Вони назвали 5 основних "підводних каменів".