Кабінет міністрів України своєю постановою №340 від 25 березня розширив перелік компаній, які зможуть отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою.
Відповідне повідомлення, а також перелік змін оприлюднені на сайті уряду.
Кабмін доповнив Порядок реалізації експериментального проєкту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затверджений постановою №1003 від 30 серпня 2024 року.
Тепер підприємства, які здійснюють операції з небезпечними відходами, теж можуть отримати дозвіл за спрощеною процедурою. Але є нюанс: такий дозвільний документ діятиме тільки до 1 вересня цього року.
До цієї дати підприємства мають підготувати всі необхідні документи та отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів за новою процедурою в рамках реформи управління відходами.
Хто зможе отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою
Тепер до цієї категорії належать і суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з відходами за кодами R1-R13 та за кодами D1-D15, якщо вони мають один із наступних документів:
а) позитивний висновок державної екологічної експертизи на поводження з відходами:
- небезпечними (збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення);
- побутовими (оброблення, перероблення, утилізація, знешкодження і захоронення);
б) позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля, яким визначено допустимість провадження видів планованої діяльності та об’єктів поводження з відходами:
-
операції у сфері поводження з небезпечними відходами (зберігання, оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення);
-
операції у сфері поводження з побутовими та іншими відходами (оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення) обсягом 100 тонн на добу або більше;
-
установки для промислової утилізації, видалення туш тварин та/або відходів тваринництва;
-
утилізація, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.
Один із цих документів обов’язково має бути у пакеті документів, які подаються до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України для отримання дозволу за спрощеною процедурою.
Чому уряд пішов на такий крок
За інформацією Міндовкілля, наразі в Україні лише 38 суб’єктів господарювання мають ліцензію на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Однак працювати на ринку можуть лише 19 – це ті компанії, які, окрім ліцензії, отримали ще й дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів за новими правилами.
У міністерстві зауважили, що такої кількості підприємств недостатньо для обробки всього обсягу небезпечних відходів, які утворюються в Україні. Тому, щоб уникнути колапсу на ринку та запобігти накопиченню небезпечних відходів, уряд і ухвалив таке рішення.
Нагадаємо, проєкт постанови Кабміну про розширення кола підприємств, які можуть отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою, Міндовкілля оприлюднило 31 січня.