Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати shutterstock

Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати

Ганна Велика

Телеком-регулятор зобовʼязав їх гарантувати стабільну мережу щонайменше на 10 годин без електрики

Цього року оператори "Київстар", "Vodafone Україна" та lifecell запустили пілотні проєкти зі встановлення сонячних електростанцій (СЕС) на своїх базових станціях.

Про це пише Forbes з посиланням на пресслужби компаній.

Оператор "Київстар" встановив сонячні панелі в Одеській і Житомирській областях. У ці пілотні проєкти компанія вклала 10 млн грн. Основними критеріями були віддаленість від розподільчих мереж операторів розподілу та нестабільне радіопокриття, розповідає СТО "Київстар" Володимир Лутченко.

Оператор також вивчає ринок та можливості, щоб надалі віддавати згенеровану електроенергію в мережу.

Компанія "Vodafone Україна" вже встановила три СЕС у Полтавській та Дніпропетровській областях. Такі дані озвучила СЕО оператора Ольга Устинова. Вона розповіла, що остаточні висновки щодо успішності “пілота” компанія планує зробити навесні наступного року.

Після цього "Vodafone" визначатиметься, чи рухатися далі в цьому напрямку, чи залишити ці три станції як “виняткове рішення”. Якщо результати пілотного проєкту будуть вдалими, компанія у 2025 році готова інвестувати в проєкт з сонячними електростанціями 40 млн грн.

Оператор lifecell тестує як сонячні батареї, так і використання електрокара як "мобільного генератора". За словами технічного директора DVL Сергія Терещука, використання електромобіля для живлення базових станцій дозволяє знизити витрати на виробництво електроенергії на 70-75% порівняно з бензиновими генераторами.

В Одеській області lifecell встановив СЕС із загальною площею панелей 84 кв. м. Вони генерують до 16 кВт енергії для живлення базової станції. Це дозволяє забезпечити зв’язок для більш ніж 2000 людей в 4 населених пунктах області. Сергій Терещук додає, що від накопиченої сонячної енергії заряджаються також автономні акумулятори. Їхньої ємності вистачає на 36 годин.

Наскільки встановлення СЕС для потреб мобільного зв’язку доцільне

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко впевнений, що використання сонячних електростанцій – це рішення виключно для сонячних періодів року, оскільки взимку вони виробляють недостатньо енергії для живлення базових станцій. Але фахівець додає, що за певних погодних умов СЕС можуть продовжити час автономної роботи базових станцій при відключеннях світла.

На думку Володимира Лутченка, СЕС не стануть панацеєю. Більшість базових станцій у містах, за його словами, розташовані на дахах будівель, де обмежений простір для встановлення панелей. До того ж панелі потребують багато ресурсів для їх розміщення на майданчику й обслуговування, говорить він.

Наразі оператори хочуть протестувати реальну економію та зрозуміти, чи є сенс розширювати географію. За словами СТО "Київстар", поки що економія мінімальна.

Раніше ЕкоПолітика розповідала, що “Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС.

Читайте також
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями

Наявні торговельні точки теж їх поступово отримають

“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео
“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео

Цей крок необхідний для реалізації ESG-стратегії компанії

Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації
Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації

Кожен власник сонячної станції дбає про те, щоб його панелі генерували максимум енергії

Стало відомо, скільки домашніх СЕС уже встановлено в Україні
Стало відомо, скільки домашніх СЕС уже встановлено в Україні

У загальну статистику не потрапили Тернопільська, Запорізька, Донецька та Луганська області