Європейські партнери нададуть Україні €22,6 млн на забезпечення ядерної безпеки, вдосконалення радіаційного захисту та поводження з радіоактивними відходами.
Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Саме така сума визначена в Угоді про внесок 2024/2025 у рамках впровадження в Україні Інструменту співробітництва з ядерної безпеки.
На що витратять ці кошти
- Забезпечення резервного енергопостачання для безперебійної експлуатації об’єктів поводження з радіоактивними відходами, а також будівництво необхідної інфраструктури для їх належного захоронення.
- Створення системи раннього виявлення лісових пожеж в зоні відчуження.
- Облаштування сучасної аналітичної лабораторії для аналізу радіоактивних матеріалів в м. Чорнобиль. Така лабораторія стане частиною Чорнобильського наукового хабу, який надаватиме підтримку українським та міжнародним експертам в науково-дослідній діяльності в галузі ядерної безпеки.
- Відновлення функціонування автоматизованої системи радіаційного моніторингу зони відчуження, яка була пошкоджена росією під час окупації Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС).
- Створення національної Інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу всієї території України, та її інтеграції з Європейською платформою обміну радіологічними даними (EURDEP), Системою обміну терміновою радіологічною інформацією Європейського співтовариства (ECURIE), Міжнародною інформаційною системою радіаційного моніторингу (IRMIS), якою керує МАГАТЕ.
- Забезпечення персоналу підприємств зони відчуження належними сучасними умовами перевезення та проживання на території зони відчуження, а також засобами індивідуального захисту та дезактивації в аварійних ситуаціях.
- Сприяння гармонізації українського законодавства з нормами Євроатому, як однієї з умов вступу України до ЄС тощо.
Наприкінці березня ЕкоПолітика повідомляла, що за інформацією експертів Greenpeace, через удар російського дрона Арка над ЧАЕС може пропускати шкідливе випромінювання.
Також ми розповідали, що 12 квітня у Чорнобилі відкрили нову сонячну електростанцію, кошти на будівництво якої виділив уряд Іспанії за квоти на викиди парникових газів у межах Кіотського протоколу.