Україна може не отримати €4,4 мільярда від ЄС на зелений перехід через війну – експертка shutterstock

Україна може не отримати €4,4 мільярда від ЄС на зелений перехід через війну – експертка

Катерина Бєлоусова

Кошти з програм для зеленого переходу України були перенаправлені на підтримку під час війни

Україна може не отримати від ЄС близько €4,4 мільярда потенційного та наявного фінансування до 2027 року на зелену трансформацію через запуск нового механізму Ukraine Facility.

Про це попередила координаторка Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко в інтервʼю для Mind, підкресливши, що Ukraine Facility замінить деякі інші програми підтримки.

Вона розповіла, що в ЄС обсяги та напрями фінансування представлені багаторічною фінансовою програмою (Multiannual Financial Framework, MFF). Програма надає фінансування для країн-членів, країн-кандидатів, партнерських регіонів чи окремих держав. В її рамках функціонують і інші програми, зокрема:

  • Multi-annual Indicative Programme, MIP – фінансування сталого економічного розвитку, верховенства права та безпеки, екологічної та кліматичної сталості, цифрової трансформації, а також стійкого, гендерно рівного, справедливого та інклюзивного суспільства;

На реалізацію цих реформ Україна у 2021 році отримала €141 мільйон, а з весни 2022 року гроші MIP спрямували на екстрену підтримку внаслідок війни. Так Україна вже отримала 90% від фінансування на 2021–2024 роки.

Бойко зазначила, що загальний передбачений бюджет для України до 2027 року – €2,6 млрд, але у разі запуску Ukraine Facility Україна може втратити доступ до цих коштів.

  • Ukraine Facility (розробляється з літа 2023 року) – новий інструмент фінансування відновлення, відбудови та модернізації України шляхом надання €50 млрд фінансової допомоги у 2024–2027 роках.

Вона пояснила, що лише €2,5 млрд з цієї суми, тобто 5%, передбачено на підтримку євроінтеграційних екологічних реформ й економічних перетворень.

Експертка звернула увагу, що в ЄС також існує Інструмент передвступної підтримки (Instrument for Pre-Accession Assistance, IPA). Хоча Україна стала кандидатом у червні 2022 року, країна досі не внесена у перелік держав, що можуть отримувати доступ до цього фінансування. 

“За задумом ЄС, Ukraine Facility замінить деякі інші програми підтримки. Як наслідок, Україна не лише не одержить на зелену трансформацію €923 млн в рамках MIP, а й також може забути про €3,5 млрд допомоги, на яку претендувала б завдяки IPA до 2027 року”, – підкреслила експертка.

На її думку, у рамках Ukraine Facility доцільно розглянути можливість підтримки зеленого переходу української економіки, наприклад у вигляді грантів чи інших форм співфінансування проєктів у провідних галузях промисловості. Це забезпечить традиційну підтримку країн перед вступом до ЄС з фондів, якими користувалися інші країни.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, керівниця аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко заявила, що Україна у 2023 році наблизилася до цілей Європейського зеленого курсу і має пришвидшити законодавчу імплементацію, забезпечити масштабування проєктів і домогтися залучення коштів.

Читайте також
Данські компанії отримають $109 мільйонів на зелений перехід
Данські компанії отримають $109 мільйонів на зелений перехід

25% цієї суми спрямують на проєкти, що безпосередньо пов’язані з зеленим переходом

Створена перша у світі класифікація зелених фінансів
Створена перша у світі класифікація зелених фінансів

Класифікації визначається поведінкою її протогоністів із зеленими цілями та бажанням галузі охопити нові типи комерційних додатків

Великобританія оновить Стратегію зеленого фінансування
Великобританія оновить Стратегію зеленого фінансування

Оновлена ​​стратегія зеленого фінансування підведе підсумки досягнутого на сьогоднішній день і встановить гарантії фінансової підтримки щодо енергетичної безпеки, клімату та навколишнього середовища

У Канаді запустили програму гарантування позик для вуглецевої промисловості
У Канаді запустили програму гарантування позик для вуглецевої промисловості

Програма має допомогти банкам і компаніям досягти своїх цілей і чистих нульових викидів до 2050 року