У Києві назвали 10 місць, які потребують охоронного статусу

У Києві назвали 10 місць, які потребують охоронного статусу

Олена Яценьо

Екологи також озвучили ймовірні загрози для цих територій

Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ) на основі власних досліджень перелічив десять найцінніших природних зон у столиці, які потрібно оголосити заповідними, щоб їх зберегти.

Топ таких об'єктів КЕКЦ опублікував на своїй Facebook-сторінці. За словами екологів, багато з них маловідомі громадськості, а тому можуть піддатися забудові.

"За своєю природною цінністю вони набагато унікальніші за природні об'єкти Києва, які завдяки піару місцевих активістів стали популярними, наприклад, Совські ставки, земля Горбачиха, Кучмин Яр, балка Пронька та інші", — наголосили в центрі.

Публікацією топу екологи хочуть привернути увагу всіх киян, зокрема активістів і журналістів, до важливих об'єктів екосистеми, щоб досягти заповідного статусу та захисту для них.

1. Урочище Покал (Покол), що розташоване в Голосіївському районі біля селища Корчувате, площа 45 га. Тут є унікальні ділянки заливних листяних лісів. Таке цінне місце рідко зустрінеш навіть у Київській області. Тут росте п'ять видів рослин, занесених до Червоної книги України: любка дволиста, пальчатокорінник м’ясочервоний, дремлик чемерицеподібний, дрімок болотний, схованка яйцеподібна. На озері Миколайчик, що входить в урочище Покал, мешкає кілька десятків видів водоплавних птахів, серед них - сіра та біла чаплі, зимородок, гоголь.

Загрози: забудова території урочища забудовниками з “Світло-парку”, “гламуризація” дикої природи та перетворення урочища на парк.

Фото: vokrugsveta.ua

2. Дарницькі луки, об’єкт розташований у Дарницькому районі біля Бортничої, площа 55 га. Залишки унікальних заливних дніпровських лук. Релікт первинного природного ландшафту. Тут ростуть три види червонокнижних рослин-пальчатокоренник м’ясочервоний, дрімок болотний, іриси сибірські. Тут справжнє пташине царство - мешкає кілька видів куликів, качок, чапель.

Загрози: забудова котеджами, осушення луків.

3. Труханів острів, що розташований у Дніпровському районі, площа 283 га. Один із найцінніших і останній із київських островів, який не має заповідного статусу. Тут ростуть три види рослин, занесених до Червоної книги України: дрімок чемерицеподібний, пальчатокоренник м’ясочервоний, гроздовник багатороздільний (єдине зараз місце проростання в Києві). Тут мешкають 30 видів метеликів, і навіть понад 20 різних видів птахів, зокрема чотири види дятлів. Поки що вдалося досягти на Трухановому острові заповідання лише озер.

Загрози: поступова забудова, “гламуризація” дикої природи та перетворення цінної ділянки дикої природи на парк.

Фото: dreamstime.com

4. Затока Вовкувата, що розташована в Оболонському районі, у районі Почайни, між вулицями Н. Плав’юка та С. Бандери, площа 15,9 га. Невелика дика водойма, поросла болотяною рослинністю. Справжній пташиний рай. Тут мешкають майже 20 водоплавних видів птахів-черки, водяна курочка, бугай, кряква, сіра чапля, кілька видів крячок.

Загрози: забудова, “гламуризація” дикої природи і перетворення ділянки дикої природи на парк або водоймище з габіонами.

5. Озеро Конча, що розташоване в Голосіївському районі, площа 10 га (та частина, що входить до Києва). Чудом уцілілий залишок державного заповідника Конча-Заспа, що діяв наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. Озеро Конча - цінне чисте озеро природного походження, тут мешкають приблизно 15 видів птахів (черки, сіра чапля, кряква, водяна курочка та ін.), а також понад 20 видів риб (щука, лящ, сом, краснопірка, окунь, золотий та срібний) карасі та ін.). Одне з найбільш рибних озер Києва.

Загрози: забудова котеджами, видобуток піску, гідронамиви.

6. Озеро Коник, розташоване в Голосіївському районі біля села Корчувате, площа об’єкта - 27 га. Цей залишок давнього річища Дніпра є улюбленим місцем проживання різних видів птахів і риб. Тут також багато бобрів, болотної черепахи, вужів.

Загрози: забудова його берегів котеджами, гідронамиви, видобуток піску.

7. Острів Рачий, розташований у Голосіївському районі Києва, площа об’єкта - 12 га. Являє собою дивом уцілілу ділянку дикої природи, що складається із заливних лук і боліт. Справжнє царство різних видів водоплавних птахів. Тут ростуть два види червонокнижних рослин – дрімок болотний і пальчатокоренник м’ясочервоний.

Загрози: забудова котеджами, меліорація.

8. Озеро Відро, що розташоване в Голосіївському районі Києва, на схід від заказника “Лісники”. Площа об’єкта – 33, 8 га. Одна з найчистіших київських водойм природного походження. Тут мешкають бобри, майже 20 видів риб і близько 10 видів водоплавних птахів.

Загрози: забудова його берегів котеджами, гідронамиви, видобуток піску, так зване розчищення озера.

Фото: Вандрівка

9. Озеро Алмазне, що розташоване в Деснянському районі Києва. Найбільше та одне з найкрасивіших озер столиці. Площа – 185,3 га. Тут мешкають понад 20 видів риб, серед яких лящ, срібний карась, окунь, щука, плотва, краснопірка та інші. Своєрідною є орнітофауна озера; бакланів.

Загрози: забудова його берегів котеджами, гідронамиви, видобуток піску.

10. Синє озеро, що розташоване в Подільському районі Києва, на Виноградарі, площа - 15,9 га. Озеро-релікт. Єдине в Києві озеро льодовикового періоду. Озеро має унікальну фауну комах та інших безхребетних.

Фото: Вікіпедія

Загрози: забудова його берегів, гідронамиви, видобуток піску, так зване розчищення озера.

Читайте також
Німецька Goldbeck Solar побудує 500 МВт сонячної енергетики в Україні
Німецька Goldbeck Solar побудує 500 МВт сонячної енергетики в Україні

Проєкт спрямований на підвищення стійкості українського енергетичного сектору

На Боннській конференції переговори про кліматичне фінансування зайшли в глухий кут
На Боннській конференції переговори про кліматичне фінансування зайшли в глухий кут

Що це означає для COP29, яка відбудеться у листопаді у Баку

Міндовкілля погодило знищення лісу для видобутку бурштину на Рівненщині, – екологи УПГ
Міндовкілля погодило знищення лісу для видобутку бурштину на Рівненщині, – екологи УПГ

Екоактивісти вже готують звернення до міністерства з цього питання