У ЄС набувають чинності більш жорсткі вимоги до обробки міських стічних вод shutterstock

У ЄС набувають чинності більш жорсткі вимоги до обробки міських стічних вод

Ганна Велика

Збільшення циркулярності є ключовим елементом оновлених правил

1 січня у Європейському Союзі набуває чинності переглянута Директива про очищення міських стічних вод, яка посилює правила очищення і забезпечує вищий рівень захисту населення та довкілля.

Повідомлення про це опублікували на сайті Європейської Комісії.

У відомстві нагадали, що попередня Директива про очищення міських стічних вод була вперше прийнята в 1991 році. Однак через більш ніж 30 років вона потребувала перегляду, щоб врахувати нові джерела міського забруднення, а також нові забруднювачі, включаючи мікропластик або мікрозабруднювачі (наприклад, фармацевтичні та косметичні препарати).

Передбачається, що до 2040 року оновлена Директива принесе фінансову вигоду у розмірі близько €6,6 млрд на рік. Така сума значно перевищить оціночні витрати на її впровадження, стверджують чиновники.

Нові норми Директиви ЄС про очищення міських стічних вод

1. Вводиться систематичний моніторинг мікропластику та PFAS (які часто називають “вічними хімікатами”), а також моніторинг параметрів громадського здоров'я. Це включає моніторинг стійкості до протимікробних препаратів, що є зростаючою загрозою для громадського здоров'я, та деяких вірусів, таких як SARS-Covid, для виявлення ранніх ознак епідемії.

2. Відповідно до принципу "забруднювач платить", новий закон гарантує, що витрати на сучасне лікування будуть переважно покриватися відповідальною галуззю, а не тарифами на воду чи з державного бюджету. Фармацевтична та косметична галузі, продукція яких створює найбільше мікрозабруднювачів у стічних водах, будуть зобов'язані сплачувати щонайменше 80% вартості їх видалення.

3. Для великих міст держави-члени повинні будуть систематично розробляти інтегровані плани управління зливовими водами, які покликані зменшити ризик міських повеней і забруднення під час сильних дощів.

Менші міста будуть змушені робити це у випадку, коли зливові води становлять ризик. Чиновники наголошують, що у цих планах мають бути викладені конкретні управлінські дії, а пріоритетними мають бути рішення, що ґрунтуються на збереженні природи.

4. Запроваджуються нові вимоги щодо вилучення цінних компонентів зі стічних вод та осаду стічних вод, таких як фосфор, що є критично важливою сировиною в ЄС. Це дає змогу для подальшого використання в таких секторах, як сільське господарство.

5. До кінця 2029 року держави-члени повинні виявити вразливі та маргіналізовані групи населення, вжити заходів для покращення їхнього доступу до санітарних умов та сприяти створенню вільно доступних, безпечних та гігієнічних об'єктів громадської санітарії в містах з населенням щонайменше 10 000 мешканців.

6. Зменшується адміністративний тягар на країни-члени ЄС, оскільки вони більше не будуть зобов'язані подавати письмові звіти кожні 2 роки, як це було передбачено попередньою директивою. Європейське агентство з навколишнього середовища створить для них цифрові бази даних.

В Єврокомісії говорять, що нові правила підштовхнуть сектор водовідведення до енергетичної та кліматичної нейтральності, а також покращать управління зливовими водами в містах. Чиновники наголошують, що це набуватиме все більшого значення з огляду на збільшення кількості зливових опадів через зміну клімату.

Як писала ЕкоПолітика раніше, Україна отримала від Кореї 3 мобільні лабораторії для контролю якості води. Вони працюватимуть в областях, де ведуться активні бойові дії.

Читайте також
На Рівненщині водоканал скинув недоочищені стічні води у річку Замчисько
На Рівненщині водоканал скинув недоочищені стічні води у річку Замчисько

Екоінспектори пригрозили кримінальною справою міській владі та посадовцям цього комунального підприємства

У водоймах Полтави виявили забруднення
У водоймах Полтави виявили забруднення

Сім показників проби води з Пушкарівських ставків мають відхилення від норм

На Одещині консервний завод забруднив землю стічними водами
На Одещині консервний завод забруднив землю стічними водами

Сума збитків склала понад 2,5 мільйона гривень

Під Харковом поблизу кладовища утворилося озеро з нечистотами, які стікають у річку. Відео
Під Харковом поблизу кладовища утворилося озеро з нечистотами, які стікають у річку. Відео

На деяких ділянках зі стічної труби посеред луку нечистоти витікають прямо на землю