У 2024 році торгівля квотами на викиди зросла на 24%, але ціни залишилися майже без змін shutterstock

У 2024 році торгівля квотами на викиди зросла на 24%, але ціни залишилися майже без змін

Ганна Велика

Ринки країн та ЄС демонструють різну динаміку

Обсяги торгівлі у ключових системах торгівлі викидами (СТВ) у світі зросли на 24% у 2024 році, що є значним відскоком від стагнації, яка спостерігалася у 2023 році.

Такі дані містяться в Огляді ринку вуглецевих квот за 2024 рік, підготованому Групою Лондонської фондової біржі (LSEG).

Аналітики зазначають, що попри цей сплеск, загальна ринкова вартість зросла лише на 0,3%, що свідчить про розрив зв'язку між обсягом та вартістю.

Загальна оцінка світових вуглецевих ринків за сегментами у 2020-2024 рр.

lseg.com

Джерело: lseg.com.

ЄС

СТВ ЄС (ETS EU) зберегла своє домінування: на неї припадає 85% загальної вартості вуглецевого ринку. Однак ціна тут знизилася на 2%, насамперед через падіння цін на початку року, пов'язане зі зниженням європейських цін на газ (TTF).

До середини листопада інвестиційні фонди вперше з липня 2023 року перейшли на чисту довгу позицію у квотах ЄС (EUA), що спричинило різке зростання цін наприкінці року:

lseg.com

Джерело: lseg.com.

Позиція президента США Дональда Трампа відносно кліматичної політики вже внесла нестабільність у СТВ ЄС, оскільки учасники ринку готуються до потенційних перебоїв у міжнародному співробітництві.

“Ці події викликають занепокоєння щодо майбутнього міжнародних вуглецевих ринків. Політичний ландшафт, що змінюється, особливо в США, впливає на регульовані регіональні ринки, такі як СТВ ЄС, створюючи невизначеність для учасників ринку”, – йдеться у звіті.

Велика Британія

Тим часом британська СТВ впала на 28%, торгуючись зі стійкою знижкою до EUA. Цей спад спричинили негативні настрої на ринку, які виникли через невизначеність навколо очікуваних реформ, зокрема, механізму регулювання пропозиції.

Нова Зеландія

За оцінками експертів, найбільш вражаюче зростання відбулося у СТВ Нової Зеландії, де обсяги торгівлі злетіли на понад 300% завдяки відновленню аукціонів та підвищенню біржової активності. Однак її ринкова частка – разом з Китаєм та Японією – залишалася нижчою за 1%.

Китай

На противагу цьому, обсяги в СТВ Китаю скоротилися на 6%. Однак країна досягла значних успіхів, серед яких створення повноцінної правової бази та планів розширення СТВ на сталеливарну, цементну та алюмінієву галузі до кінця року.

Цей стратегічний крок має на меті охопити приблизно 60% національних викидів парникових газів. Ціни, однак, залишалися в основному статичними.

Азійські країни

В інших частинах Азії ринки розвивалися за різними траєкторіями, констатують аналітики. СТВ Південної Кореї залишалася в стані стагнації, а ціни тут не змінювалися протягом року. Влада намагалася обмежити надлишкові квоти, але інвестиційні настрої залишалися слабкими.

На противагу цьому, вуглецевий ринок Японії різко зріс, а ринок вуглецевих квот на Токійській фондовій біржі (TSE) за перший повний рік своєї роботи суттєво збільшив як обсяг торгів, так і ціни.

Індія готується до запуску вуглецевого ринку, спрямованого на встановлення цілей зі скорочення викидів для ключових галузей промисловості. Її схема торгівлі вуглецевими квотами є ключовою для виконання Національно визначеного внеску країни.

Попри здійснення підготовчих кроків до створення СТВ, Туреччина неодноразово відкладала її запуск, в основному через повільний прогрес у прийнятті законодавства.

Добровільний вуглецевий ринок (VCM)

Цей сегмент світового ринку торгівлі квотами на викиди парникових газів протягом більшої частини року боровся зі слабкими цінами та зниженням попиту. Він зіткнувся з проблемами, пов'язаними із занепокоєнням щодо цілісності, якості та додаткової вартості вуглецевих кредитів.

Аналітики зазначили, що попри ринкові коливання, перспективи на добровільному вуглецевому ринку покращуються. Довіра до нього зросла після прийняття на COP29 рамок статті 6, що підвищило прозорість кредитування та зменшило ризик подвійного обліку.

На думку фахівців, для забезпечення майбутнього VCM необхідно узгодити його з правилами, встановленими ООН, і ця тенденція, як очікується, збережеться до 2025 року і надалі.

Нагадаємо, у листопаді 2024 року ЕкоПолітика повідомляла про те, що на кліматичній конференції COP29 схвалили нові правила для створення глобального вуглецевого ринку. Трохи пізніше, у грудні, ми розповідали, що у Бразилії запрацював ринок вуглецевих квот, а В'єтнам може офіційно запустити свою систему торгівлі квотами на викиди у 2028 році.

Читайте також
Запуск СТВ в Україні: експерти попередили про потенційні ризики
Запуск СТВ в Україні: експерти попередили про потенційні ризики

Вони обумовлені як війною, так і з неналежною пропрацьованістю процедур та процесів

Як та коли Міндовкілля планує запускати українську СТВ
Як та коли Міндовкілля планує запускати українську СТВ

Розповідаємо про строки, виклики та перспективи впровадження 

В'єтнам може офіційно запустити свою систему торгівлі квотами на викиди у 2028 році
В'єтнам може офіційно запустити свою систему торгівлі квотами на викиди у 2028 році

Але аналітики попереджають про технічні складнощі, які можуть виникнути з вимірюваннями та звітуванням

У Бразилії запрацював ринок вуглецевих квот
У Бразилії запрацював ринок вуглецевих квот

Його повноцінне впровадження складатиметься з 5 фаз