У 2024 році світ виробив рекордний 41% електроенергії з чистих джерел shutterstock

У 2024 році світ виробив рекордний 41% електроенергії з чистих джерел

Ганна Велика

Лідером за зростанням чистої енергетики став Китай

Минулого року частка електроенергії, згенерованої низьковуглецевими джерелами по всьому світу, склала 40,9%, що є рекордом, вперше побитим з 1940-х років.

Такі дані містяться у новому дослідженні “Глобальний огляд електроенергетики 2025” аналітичного центру чистої енергії Ember.

Аналітики наголосили, що рекорд вдалося побити навіть попри те, що у 1940-х роках світова енергосистема була в 50 разів меншою, ніж сьогодні, а основну роботу виконувала гідроенергетика.

Але результати дослідження також показали, що минулого року викиди в енергетичному секторі також досягли історичного максимуму. Їхній обсяг склав 14,6 млрд тонн CO2. Автори аналізу пояснили це головним чином потребою в технологіях охолодження під час спеки, оскільки 2024 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень.

Відновлювані джерела енергії (ВДЕ)

Вони додали рекордні 858 ТВт·год виробництва у 2024 році, що на 49% більше, ніж попередній рекорд у 577 ТВт·год, встановлений у 2022 році.

Рекордне зростання відновлюваної енергетики у поєднанні з невеликим збільшенням атомної генерації на 69 ТВт·год призвело до того, що низьковуглецева енергетика склала 40,9% (12 609 ТВт·год) у 2024 році, порівняно з 39,4% у 2023 році.

Гідроенергетика залишилася найбільшим джерелом низьковуглецевої електроенергії (14,3%), за нею йде атомна енергетика (9,0%), вітрова (8,1%) та сонячна (6,9%) швидко набирають обертів і разом обганяють гідроенергетику у 2024 році, тоді як частка атомної енергетики досягла 45-річного мінімуму.

Європа – лідер у галузі чистої енергетики

В Ember констатували, що ЄС значно випереджає середній світовий показник: у 2024 році блок виробив 71% електроенергії з екологічно чистих джерел, включно з ядерною енергетикою.

"Європа закріпила за собою світове лідерство в галузі чистої енергетики", – сказала старша аналітикиня Ember Беатріс Петрович у коментарі для Euronews Green.

7 країн-членів ЄС входять до топ-15 країн з найбільшою часткою сонячної генерації у світі. Беатріс Петрович взагалі назвала ЄС “сонячною супердержавою”.

ember-energy.org

Частки джерел генерації електроенергії у ЄС, Європі та світі. Джерело: ember-energy.org.

Бум на використання енергії сонця

Зараз сонячна енергетика стрімко зростає, констатують дослідники. Згідно з даними останнього глобального огляду Ember, світова сонячна генерація стала достатньо великою, щоб забезпечити енергією всю Індію. За останні три роки гелеогенерація подвоїлася і досягла відмітки у понад 2000 ТВт·год.

Третій рік поспіль сонячна енергетика була найбільшим джерелом нового виробництва електроенергії у світі (+474 ТВт·год) і найбільш швидкозростаючим джерелом електроенергії (+29%) 20-й рік поспіль.

ember-energy.org

Джерело: ember-energy.org.

Понад половину – 53% – приросту виробництва енергії за допомогою сонця у 2024 році припало на Китай, причому зростання чистої генерації у цій країні змогло забезпечити 81% приросту попиту у 2024 році.

Минулий рік став також рекордним і за обсягом встановлених сонячних потужностей – їх запустили удвічі більше, ніж у 2022 році. Аналітики прогнозують, що швидкі темпи зростання світової сонячної енергетики зберігатимуться і надалі.

Всередині ЄС – свої чемпіони

Дослідники говорять, що існують національні досягнення, на які варто звернути увагу. Так, Німеччина минулого року виробила 71 ТВт·год сонячної енергії, посівши 6 місце у світі, причому всі країни поступаються Китаю, який виробив 834 ТВт·год.

Угорщина має найвищу у світі частку сонячної енергії в структурі електроенергії – 25%. Такого результату вдалося досягти завдяки масштабній програмі стимулювання сонячної енергетики в житлових будинках, яка сприяла збільшенню потужностей, пояснює Петрович.

Іспанія мала найбільше зростання сонячної генерації в Європі минулого року. Її 10 ТВт·год знову були затьмарені 250 ТВт·год Китаю.

У 2024 році Китай був відповідальним за більш ніж половину зростання у виробництві електроенергії у світі – він здобув приголомшливі 53%.

Днями ЕкоПолітика розповідала про те, що за даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2024 році 80% зростання світової генерації електрики забезпечили ВДЕ та атомна енергетика.

Також ми повідомляли, що 1 квітня Фінляндія закрила свою останню вугільну ТЕС.

Читайте також
На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС
На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС

Її планують ввести в експлуатацію у третьому кварталі цього року

ТОП-5 зелених інвестицій в Україні за час війни
ТОП-5 зелених інвестицій в Україні за час війни

Попри виклики повномасштабного вторгнення, українські компанії та інвестори знаходять можливості для створення та розвитку “зелених” проєктів

Стало відомо, які країни та регіони лідирують у світовій біоенергетиці
Стало відомо, які країни та регіони лідирують у світовій біоенергетиці

Держави по всьому світу продовжують нарощувати свої спроможності у генерації енергії з біомаси