У 2024 році Китай почав будівництво найбільших за 10 років потужностей вугільних електростанцій shutterstock

У 2024 році Китай почав будівництво найбільших за 10 років потужностей вугільних електростанцій

Ганна Велика

Промисловці намагаються встигнути до запровадження обмежень у 2026 році

Китай розпочав будівництво 94,5 ГВт вугільних електростанцій у 2024 році, що є найбільшим обсягом таких новобудов з 2015 року.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на дані звіту, опублікованого Центром досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) та аналітичним центром Global Energy Monitor (GEM).

Автори зазначають, що такий крок перешкоджає процесу відмови країни від викопного палива.

“Якщо вугілля зберігатиме високу частку в енергосистемі Китаю занадто довго, буде набагато складніше досягти швидкого скорочення викидів. Це, своєю чергою, може створити проблеми для глобальних кліматичних зусиль, особливо в той час, коли очікується, що країни збільшать свої амбіції щодо цілей на 2035 рік”, – говорить дослідниця CREA та провідна авторка звіту Ци Цинь.

У чому причина такого будівельного буму

Дослідники пояснюють сплеск нового будівництва побоюваннями Китаю з приводу дефіциту електроенергії та запланованими обмеженнями. Саме вони й призвели до різкого зростання кількості нових проєктів з 2023 року.

Річ у тім, що Китай пообіцяв почати скорочувати використання вугілля протягом п'ятирічного плану на 2026-2030 роки, оскільки він прагне досягнути піка викидів до кінця десятиліття. За словами Ци, нинішнє прагнення країни до будівництва нових вугільних електростанцій в першу чергу зумовлене інтересами промисловості, яка “просуває вугільну експансію під прапором енергетичної безпеки”.

"Ці групи визнають обмеження, що накладаються піком вуглецевих викидів у 2030 році та цілями вуглецевої нейтральності у 2060 році, і швидко рухаються, щоб забезпечити зростання до того, як "вікно" звузиться", – сказала дослідниця.

Вугілля vs відновлювані джерела енергії (ВДЕ)

У звіті наголошується, що пік будівництва вугільних електростанцій спостерігається попри рекордне збільшення потужностей ВДЕ минулого року. На думку аналітиків, він може ускладнити підключення екологічно чистої енергії до мережі.

За даними енергетичного регулятора Китаю, за останнє десятиліття країна вивела з експлуатації понад 100 ГВт застарілих вугільних електростанцій, а нові проєкти можуть бути побудовані лише для забезпечення резервних потужностей відновлюваної енергетики.

Аналітики зазначають, що тогоріч Китай ввів в експлуатацію 356 ГВт вітрових і сонячних електростанцій і досягнув своєї мети, поставленої на 2030 рік, – отримав 1200 ГВт потужностей відновлюваної енергетики. Водночас спеціалісти констатують, що ВДЕ намагаються конкурувати за місце в китайській енергосистемі, оскільки наприкінці минулого року коефіцієнт їх використання різко впав.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Китай став беззаперечним лідером серед країн світу у будівництві потужностей ВЕС і СЕС.

Читайте також
Китай запустив найбільшу у світі систему зберігання енергії на маховиках. Відео
Китай запустив найбільшу у світі систему зберігання енергії на маховиках. Відео

Вона перевершила попереднього лідера — маховикову станцію потужністю 20 МВт у Нью-Йорку, побудовану у 2014 році

Китай за дворічний період має профіцит вуглецевих квот
Китай за дворічний період має профіцит вуглецевих квот

Мова йде про другий період дотримання вимог у 2021 та 2022 роках

У США та Китаї розпочинається ера зберігання енергії. Інфографіка
У США та Китаї розпочинається ера зберігання енергії. Інфографіка

Тривалість зберігання енергії збільшилася майже на 25%

Китай звинуватили у лицемірстві щодо Фукусіми через скид власних радіоактивних вод 
Китай звинуватили у лицемірстві щодо Фукусіми через скид власних радіоактивних вод 

У стоках концентрації радіоактивних речовин нижче 1500 беккерелів на літр при стандарті безпеки до 60 000 беккерелів на літр