На кліматичному саміті COP29 вчені оприлюднили результати дослідження, яке свідчить, що обмежити глобальне потепління на позначці 1,5°С світ зможе тільки у випадку, якщо досягне нульових викидів CO2 до кінця 2030-х років замість 2050 року, як передбачалося раніше.
Про це повідомляє Euronews.
Відповідно до даних вчених з Глобального вуглецевого проєкту, цього року світ викине в атмосферу 37,4 млрд метричних тонн вуглекислого газу, який утримує тепло. Це на 0,8% або 300 млн метричних тонн більше, ніж у 2023 році.
Представляючи результати власного дослідження на Конференції ООН з питань клімату в Азербайджані, дослідники зауважили, що цьогорічне зростання забруднення не таке значне, як тогорічний стрибок на 1,4%. Проте вони наголосили, що все ще немає "жодних ознак" того, що світ вже досягнув піка викидів CO2 від викопного палива.
“Якщо світ продовжить спалювати викопне паливо на сьогоднішньому рівні, у нього є 6 років до того, як температура перевищить доіндустріальний рівень на 1,5°С – межу, узгоджену на кліматичних переговорах 2015 року в Парижі”, – каже співавтор дослідження Стівен Сітч.
За даними ООН, Земля вже потеплішала на 1,3°С.
"Ми явно робимо недостатньо в глобальному масштабі, щоб скоротити викиди", – впевнений співавтор дослідження Майк О'Салліван, кліматолог з Університету Ексетера.
У кількох доповідях ООН йдеться про те, що до 2030 року світ має скоротити викиди на 42%, щоб мати шанс обмежити потепління до узгодженого на міжнародному рівні порогу в 1,5°С.
Хто демонструє ріст викидів вуглецю
Команда Глобального вуглецевого проєкту оприлюднила дані щодо 4 найбільших утворювачів викидів вуглецю – Китаю, США, Індії та Європи. Вона також зібрала більш детальні дані для близько 200 країн за 2023 рік.
Згідно з отриманими цифрами, подальше зростання викидів вуглецю відбувається переважно в Китаї та в країнах, що розвиваються.
Попри очікування аналітиків, Китай, на який припадає 32% щорічних викидів вуглекислого газу у світі, не тільки не досягнув піка за цим показником, а й наростив його на 0,2% з 2023 року.
За даними вчених, у 2024 році вуглецеве забруднення в Індії стрибнуло на 4,6%.
У яких країнах відбулося скорочення обсягів СО2
Викиди вуглецю скоротилися як у Сполучених Штатах, так і в Європейському Союзі. У США вони знизилися на 0,6%. Головним чином, це відбулося через скорочення використання вугілля, нафти та цементу. У 2024 році на Сполучені Штати припадало 13% світових викидів вуглекислого газу.
Загалом 22 країни продемонстрували стійке зниження викидів, говорить О'Салліван. Найбільше їх скорочення з 2014 по 2023 рік відбулося у США, Японії, Німеччині, Великій Британії та Україні.
У Європі, на яку припадає 7% світового вуглецевого забруднення, викиди СО2 скоротилися на 3,8% порівняно з минулим роком – завдяки значному зниженню викидів від спалювання вугілля.
Як днями повідомляла ЕкоПолітика, у своїй вступній промові на відкритті Конференції ООН з питань зміни клімату COP29 президент Азербайджану Ільхам Алієв відверто став на захист викопного палива.
Нагадаємо, за даними Об'єднаного дослідницького центру Європейської Комісії, у 2023 році світ побив новий рекорд за обсягом утворених парникових газів.