У 2024 році глобальні викиди вуглецю знову поб’ють рекорд, – вчені на COP29 shutterstock

У 2024 році глобальні викиди вуглецю знову поб’ють рекорд, – вчені на COP29

Ганна Велика

Їхній обсяг зараз на 50% більший, ніж у 1999 році

На кліматичному саміті COP29 вчені оприлюднили результати дослідження, яке свідчить, що обмежити глобальне потепління на позначці 1,5°С світ зможе тільки у випадку, якщо досягне нульових викидів CO2 до кінця 2030-х років замість 2050 року, як передбачалося раніше.

Про це повідомляє Euronews.

Відповідно до даних вчених з Глобального вуглецевого проєкту, цього року світ викине в атмосферу 37,4 млрд метричних тонн вуглекислого газу, який утримує тепло. Це на 0,8% або 300 млн метричних тонн більше, ніж у 2023 році.

Представляючи результати власного дослідження на Конференції ООН з питань клімату в Азербайджані, дослідники зауважили, що цьогорічне зростання забруднення не таке значне, як тогорічний стрибок на 1,4%. Проте вони наголосили, що все ще немає "жодних ознак" того, що світ вже досягнув піка викидів CO2 від викопного палива.

“Якщо світ продовжить спалювати викопне паливо на сьогоднішньому рівні, у нього є 6 років до того, як температура перевищить доіндустріальний рівень на 1,5°С – межу, узгоджену на кліматичних переговорах 2015 року в Парижі”, – каже співавтор дослідження Стівен Сітч.

За даними ООН, Земля вже потеплішала на 1,3°С.

"Ми явно робимо недостатньо в глобальному масштабі, щоб скоротити викиди", – впевнений співавтор дослідження Майк О'Салліван, кліматолог з Університету Ексетера.

У кількох доповідях ООН йдеться про те, що до 2030 року світ має скоротити викиди на 42%, щоб мати шанс обмежити потепління до узгодженого на міжнародному рівні порогу в 1,5°С.

Хто демонструє ріст викидів вуглецю

Команда Глобального вуглецевого проєкту оприлюднила дані щодо 4 найбільших утворювачів викидів вуглецю – Китаю, США, Індії та Європи. Вона також зібрала більш детальні дані для близько 200 країн за 2023 рік.

Згідно з отриманими цифрами, подальше зростання викидів вуглецю відбувається переважно в Китаї та в країнах, що розвиваються.

Попри очікування аналітиків, Китай, на який припадає 32% щорічних викидів вуглекислого газу у світі, не тільки не досягнув піка за цим показником, а й наростив його на 0,2% з 2023 року.

За даними вчених, у 2024 році вуглецеве забруднення в Індії стрибнуло на 4,6%.

У яких країнах відбулося скорочення обсягів СО2

Викиди вуглецю скоротилися як у Сполучених Штатах, так і в Європейському Союзі. У США вони знизилися на 0,6%. Головним чином, це відбулося через скорочення використання вугілля, нафти та цементу. У 2024 році на Сполучені Штати припадало 13% світових викидів вуглекислого газу.

Загалом 22 країни продемонстрували стійке зниження викидів, говорить О'Салліван. Найбільше їх скорочення з 2014 по 2023 рік відбулося у США, Японії, Німеччині, Великій Британії та Україні.

У Європі, на яку припадає 7% світового вуглецевого забруднення, викиди СО2 скоротилися на 3,8% порівняно з минулим роком – завдяки значному зниженню викидів від спалювання вугілля.

Як днями повідомляла ЕкоПолітика, у своїй вступній промові на відкритті Конференції ООН з питань зміни клімату COP29 президент Азербайджану Ільхам Алієв відверто став на захист викопного палива.

Нагадаємо, за даними Об'єднаного дослідницького центру Європейської Комісії, у 2023 році світ побив новий рекорд за обсягом утворених парникових газів.

Читайте також
Світ на шляху до катастрофічного потепління на 3°C, – ООН
Світ на шляху до катастрофічного потепління на 3°C, – ООН

Організація закликала уряди країн активізувати зусилля у боротьбі з глобальним потеплінням або почати планувати похорон Паризької угоди

Антарктида стрімко вкривається зеленню через потепління клімату
Антарктида стрімко вкривається зеленню через потепління клімату

Дерева вже росли на південному полюсі кілька мільйонів років тому, коли на планеті востаннє було стільки ж CO2 в атмосфері, як сьогодні

Штучний інтелект і віртуальна реальність допоможуть у боротьбі зі зміною клімату, – вчені
Штучний інтелект і віртуальна реальність допоможуть у боротьбі зі зміною клімату, – вчені

Науковці попереджають, що вплив зміни клімату та екстремальних погодних умов зводить нанівець досягнення розвитку і загрожує добробуту людей і планети

Через зміну клімату в морях Європи можуть почати вирощувати перлини
Через зміну клімату в морях Європи можуть почати вирощувати перлини

Світовий ринок натуральних перлів має щорічний оборот у $11 млн