Минулого року відновлювані джерела енергії (ВДЕ) та атомна енергетика разом вперше забезпечили 40% від глобального обсягу виробництва електроенергії та 80% зростання світової генерації.
Такі дані оприлюднило Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у своєму звіті “Глобальний енергетичний огляд 2025”.
ЕкоПолітика розповість про цікаві тренди, які виявили дослідники.
ВДЕ продовжують набирати обертів
Нові установки з виробництва відновлюваної енергії досягають рекордних рівнів 22-й рік поспіль: у 2024 році було додано близько 700 ГВт загальної потужності ВДЕ, майже 80% з яких – сонячні електростанції (СЕС).
Загальний приріст потужностей ВДЕ за технологіями, 2019-2024 рр.

Джерело: iea.org.
Виробництво сонячної та вітрової енергії збільшилося на рекордні 670 ТВт·год, тоді як виробництво електроенергії з природного газу зросло на 170 ТВт·год, а з вугілля – на 90 ТВт·год.
Минулого року ВДЕ забезпечили 32% світового виробництва електроенергії. В Європейському Союзі частка генерації, що забезпечується сонячними фотоелектричними установками та вітром, вперше перевищила сукупну частку вугілля та газу. У США частка сонячної та вітрової енергетики зросла до 16% й перевищила частку вугілля. У Китаї сонячна та вітрова енергетика разом забезпечили майже 20% від загальної генерації.
Атомна енергетика теж на підйомі
У 2024 році було введено в експлуатацію понад 7 ГВт потужностей атомної енергетики, що на 33% більше, ніж у 2023 році. Обсяг доданих нових потужностей у цій галузі став п'ятим найвищим показником за останні три десятиліття. Виробництво електроенергії на АЕС у 2024 році зросло на 100 ТВт·год. Це дорівнює найбільшому зростанню в цьому столітті, якщо не брати до уваги постковідний підйом. У 2024 році кількість розпочатих будівництв атомних електростанцій зросла на 50%.
Темпи зростання викидів СО2 сповільнилися
Збільшення обсягів викидів вуглекислого газу (CO2), пов'язаних з енергетикою, продовжує відставати від темпів зростання світової економіки. У 2024 році швидкість зростання викидів сповільнилося до 0,8%, тоді як світова економіка зросла більш ніж на 3%.
На глобальне збільшення викидів CO2 на 300 млн тонн вплинули рекордно високі температури. Якби погода у 2024 році залишалася такою ж, як у 2023 році, який був другим найспекотнішим роком за всю історію спостережень, близько половини збільшення глобальних викидів можна було б уникнути.
Проте дослідники зазначають, що розгортання сонячних, вітрових, атомних електростанцій, електромобілів та теплових насосів з 2019 року запобігає викидам 2,6 млрд тонн CO2 щорічно, що еквівалентно 7% світових викидів.
Найбільше зростання викидів у 2024 році припало на країни з перехідною економікою та країни, що розвиваються, за межами Китаю. Зростання викидів у Китаї сповільнилося у 2024 році, хоча викиди на душу населення зараз на 16% вищі, ніж у розвинених країнах, і майже вдвічі перевищують середній світовий показник.
Викиди в розвинених країнах скоротилися на 1,1% до 10,9 млрд тонн у 2024 році – рівня, який спостерігався 50 років тому, коли їхній ВВП був більш ніж утричі меншим.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, за прогнозами експертів МЕА, ВДЕ та ядерна енергетика зможуть покрити приріст світового попиту на електроенергію.