У 2023 році очолив антирейтинг міст з найбруднішим повітрям Дніпро, комплексний індекс забруднення атмосферного повітря становив 12,4. На другому місці розташувалося Кам'янське із показником 11,9 і третє місце зайняв Миколаїв із значенням 11,2.
Про це повідомляє громадська організація Save Dnipro у Facebook.
Згідно з даними, оприлюдненими на Порталі відкритих даних, зазначається, що у 2023 році в Україні високий рівень забруднення за індексом забруднення атмосфери (ІЗА) був зафіксований загалом у 13 містах.
Дуже високого рівня забруднення у містах України не відмічалось. Загальний рівень забруднення атмосферного повітря в Україні за ІЗА становив у 2023 р. 6,6 і оцінювався, як підвищений.
ТОП-10 найбільш забруднених міст України:
- Дніпро – ІЗА 12,4;
- Кам'янське – 11,9;
- Краматорськ – 11, 2;
- Миколаїв – 10,1;
- Одесса – 9,6;
- Херсон – 9, 3;
- Львів – 8,3;
- Луцьк – 8,2;
- Вінниця – 7,9;
- Київ – 7,7;
У Save Dnipro зазначають, що очільні позиції Дніпра і Кам’янського є результатом переважно промислового забруднення, основаного на викидах немодернізованих підприємств. Хоча викиди транспорту та воєнні дії також впливають на загальний рівень забруднення, ці міста випередили навіть Київ (де транспорту більше) і Херсон з Краматорськом (де більше обстрілів).
"Зволікання з реформою у сфері промислового забруднення – це злочин, який призводить до втрати здоров’я тисячами мешканців промислово навантажених міст," – кажуть у громадській організації.
У Організації зауважують, що в законопроєкті 6004-д, який знаходиться у Верховній Раді, ця реформа, особливо щодо найстаріших потужностей, має суперечливий характер. Згідно з текстом, підготовленим до другого читання, застарілим підприємствам, які не підлягають або не планують модернізації, буде надано так званий "дозвіл на смерть" – десятирічну відстрочку до повного закриття. Тобто протягом ще 10 років немодернізовані підприємства працюватимуть за тими самими правилами, які застосовуються до них зараз.
"Закликаємо народних депутатів розпочати реформу промзабруднення, разом з тим критично поставитися до цих положень, викладених в пункті 4 Статті 29 законопроєкту 6004-д, і передбачити механізми реального зменшення викидів підприємствами, які не збираються проводити екомодернізацію", – наголошують у Save Dnipro.
Нагадаємо, комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на своєму засіданні у середу, 25 січня, рекомендував парламенту прийняти в першому читанні за основу консолідований законопроєкт №6004-д "Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля".
Як повідомляла Екополітика раніше, у першому півріччі 2023 року у 9 містах України, а саме у Дніпрі, Кам’янському, Одесі, Миколаєві, Києві, Вінниці, Львові, Запоріжжі та Луцьку, виявили високий рівень забруднення повітря.