Наявні зараз плани та політика призведуть до підвищення глобальної температури на 2,6-3,1°C вже у цьому столітті, всупереч меті у 1,5°C, задекларованій у Паризькій кліматичній угоді.
Такий прогноз викладено у новій доповіді Організації Об'єднаних Націй (ООН), яка вийшла напередодні цьогорічного міжнародного кліматичного саміту. Відповідно до нього, шанси обмежити зростання температури позначкою у 1,5°C дорівнюють нулю. Заходи, які країни запровадили на сьогодні, є настільки недостатніми, що світ ризикує навіть перевищити верхню межу Паризької угоди – 2°C, попереджають в ООН.
Вчені також застерігають, що при 3°C світ може пройти кілька точок неповернення, які кардинально змінять клімат планети та підвищать рівень світового океану, зокрема, через танення полярних льодовиків.
"Якщо країни не виконають поточні зобов'язання, а потім продемонструють значне зростання амбіцій у нових зобов'язаннях, за якими буде швидке виконання, то мета Паризької угоди щодо утримання глобального потепління на рівні 1,5°C стане мертвою протягом декількох років, а 2°C займе місце у відділенні інтенсивної терапії", – сказала Інгер Андерсен, керівник відділу ООН з питань довкілля.
Вона закликала до "значно сильніших" планів, відомих як національно визначені внески (НВВ), більшого фінансування заходів зі стримування зміни клімату та лідерства з боку найбільших забруднювачів довкілля.
Як уникнути фатальних сценаріїв
Згідно з доповіддю, світ рухається до потепління на 3,1°C до кінця сторіччя, якщо продовжуватиметься політика, яка наразі діє в усьому світі. Заходи, окреслені в нинішніх НВВ, які ще не повністю реалізовані, дозволять знизити цей показник до 2,6-2,8°C.
Прогнози пікового потепління у ХХІ столітті за різними сценаріями відносно доіндустріального рівня на основі даних ООН виглядають так:
Щоб стати на шлях до 1,5°C, глобальні викиди мають скоротитися на 42% до 2030 року, або на 28%, якщо ми хочемо досягти рівня 2°C, говорять в ООН. До 2035 року глобальні викиди повинні зменшитися на 57% для 1,5°C і на 37% для 2°C.
Скільки грошей для цього потрібно
Андерсен заявила, що в усьому світі заходи зі скорочення викидів вимагатимуть "щонайменше шестикратного збільшення" інвестицій, які вимагатимуть реформи глобальної фінансової архітектури.
Чи обмежать нинішні НВВ зростання глобальної температури до 2,6°C або 2,8°C, також залежить від фінансування.
Історичні та прогнозовані глобальні викиди парникових газів до 2052 року за різними сценаріями, виражені в еквіваленті СО2
Питання фінансування кліматичних дій в країнах, що розвиваються, буде головним у дискусіях в Баку на COP29. До кінця цього кліматичного саміту країни мають узгодити нову довгострокову фінансову мету, яка замінить поточну ціль у $100 млрд на рік, яка була узгоджена у 2009 році й досягнута лише у 2022 році.
З огляду на величезні потреби у фінансуванні. деякі країни, що розвиваються, хотіли б бачити щорічну ціль у понад $1 трлн.
Раніше ЕкоПолітика інформувала, що у центрі уваги СОР29 у листопаді будуть фінанси. Також ми розповідали, чому, на думку експертів, кліматичним самітам COP досі не вдалося розв'язати проблему зміни клімату.