Комітет з питань екологічної політики та природокористування погодився на пропозицію стейкхолдерів збільшити до 3 тижнів термін для надання та опрацювання пропозицій до проєкту закону №12180 “Про управління відходами видобувної промисловості” між першим та другим читаннями.
Відповідне повідомлення за результатами засідання з’явилося на сайті комітету.
Депутати рекомендували Верховній Раді прийняти законопроєкт за основу та продовжити наполовину строк внесення пропозицій і поправок до документа під час його підготовки до другого читання. Також члени комітету переглянули свій висновок від 04 грудня 2024 року щодо цього законопроєкту. Зокрема, вони розглянули додатково висновок Комітету з питань антикорупційної політики щодо:
- надання дискреційних повноважень з ініціювання залучення інвестора для управління відходами видобувної промисловості на покинутому об’єкті;
- укладення з ним угоди про розподіл продукції у неконкурентний спосіб та до проведення оцінки запасів корисних копалин.
Також вони ознайомилися з пропозиціями бізнес-асоціацій і галузевих обʼєднань надрокористувачів, зокрема, стосовно запровадження фінансового забезпечення виконання зобов’язань оператора відходів видобувної промисловості щодо здійснення постексплуатаційних заходів.
Які недоліки у законопроєкті №12180 бачать промисловці
Представники Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ) були присутні на засіданні комітету та опублікували свої зауваження до цього документу.
- Фінансові та антикорупційні аспекти
Стейкхолдери висловили зауваження щодо неминучого дублювання фінансового навантаження на бізнес після ухвалення законопроєкту, оскільки він запровадить нову модель фінансового забезпечення.
“Вона вноситиме бізнес на виконання своїх законних обов’язків, але при цьому залишається чинним і вимога зі сплати відповідного екологічного податку”, – говорять у НАДПУ.
В Асоціації повідомили, що у зв’язку з цим комітет доручив додатково до другого читання опрацювати це питання, аби забезпечити збалансований підхід і врахувати практику держав-членів ЄС.
“Крім того, Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики вказав на необхідність уточнення двох положень законопроєкту, які також будуть враховані”, – повідомили представники бізнесу.
- Залишки, які не є відходами
На думку членів НАДПУ, проєкт закону потребує уточнень щодо статусу побічних продуктів, які не є відходами й можуть мати потенціал для повторного використання.
“Це важливо для забезпечення ефективного управління ресурсами та скорочення обсягів відходів”, – впевнені вони.
- Екологічний баланс
Стейкхолдери наполягають, що необхідно ретельніше опрацювати питання екологічних стандартів управління відходами видобувної промисловості, особливо небезпечними, щоб вони відповідали європейським нормам і враховували сучасні екологічні виклики.
За словами представників добувної промисловості, екокомітет окремо запропонував збільшити термін для надання та опрацювання пропозицій між першим та другим читаннями до 3 тижнів, щоб всі зацікавлені сторони мали достатньо часу для детального аналізу і надання своїх коментарів.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 4 грудня 2024 року екокомітет підтримав законопроєкт №12180 про відходи видобувної промисловості. Також ми інформували про те, що фахівці Європейської бізнес асоціації вказали на 5 суперечливих моментів цього проєкту Закону, які можуть мати суттєвий негативний вплив на українську економіку.