Стало відомо, які країни та регіони лідирують у світовій біоенергетиці shutterstock

Стало відомо, які країни та регіони лідирують у світовій біоенергетиці

Ганна Велика

Держави по всьому світу продовжують нарощувати свої спроможності у генерації енергії з біомаси

Азія тримає першість як за обсягами енергії, згенерованої ВДЕ, так і за кількістю електрики, виробленої з біомаси. Країною-лідером як у регіоні, так і у світі є Китай, який виробив більше ніж 25% світового обсягу електрики з біомаси.

Такі дані оприлюднила Всесвітня біоенергетична асоціація (World Bioenergy Association – WBA) у своєму щорічному звіті "Глобальна статистика біоенергетики. 11-те видання. 2024 рік".

Аналітики зосередили свою увагу на глобальному розвитку виробництва енергії з біомаси та навели дані за всіма секторами біоенергетики: рідке біопаливо, біогаз, пелети, лісове господарство, сільське господарство, відходи тощо.

У 2022 році відновлювані джерела енергії (ВДЕ), включно з біопаливом, продовжували стабільно зростати й забезпечили 89 ЕДж енергії. Це майже на 30% більше, ніж за останнє десятиліття. Біоенергетика залишилася стабільною — близько 9% від загального обсягу енергопостачання.

Частка електроенергії, виробленої з біомаси, склала 8% від отриманої з ВДЕ. Це дорівнює 697 ТВт·год електрики.

saf.org.ua

Джерело: saf.org.ua.

Дослідники зазначили, що попри зростання біоенергетики, її відносна частка залишається стабільною, оскільки вітрова та сонячна електроенергетика теж швидко розвиваються протягом останнього десятиліття.

Лідери за обсягами енергії з ВДЕ

У 2023 році трійка регіонів світу з найвищими показниками виглядала так:

  1. Азія – 46% (4 087 ТВт·год);
  2. Америка — 28% (2 505 ТВт·год);
  3. Європа — 22% (1942 ТВт·год).

Якщо ж говорити про обсяги електроенергії з біомаси, то розподіл трішки інший:

  1. Азія – 51% (357 ТВт·год);
  2. Європа – 28% (198 ТВт·год);
  3. Америка — 19% (133 ТВт·год).
saf.org.ua

Джерело: saf.org.ua.

Генерація електрики з біомаси

З 2014 по 2023 рік виробництво електроенергії з біомаси продемонструвало зростання у 1,6 раза – з 439 до 697 ТВт∙год.

Аналітики констатують, що за десятиліття частка Азії у світовій генерації зросла з 28% до 51% і сягнула 357 ТВт∙год. Така динаміка дозволила їй обігнати Європу.

Водночас в Америці спостерігалося невелике зниження зі 146 ТВт∙год до 133 ТВт∙год. Африка та Океанія залишаються відносно стабільними – близько 7-8 ТВт∙год.

Перелік 10 країн-лідерів з найбільшим виробництвом електроенергії з біомаси у 2023 році виглядає наступним чином:

saf.org.ua

Джерело: saf.org.ua.

У 2023 р. Китай виробив більше ніж 25% світової електрики з біомаси – 204 ТВт∙год. Рекордного виробництва вдалося досягти у Бразилії – 54 ТВт∙год. Все завдяки 637 проєктам, які працюють на біомасі по всій країні.

Третє місце за обсягами електрики з біомаси посіла Японія. Країна продемонструвала найвищий темп зростання – на 18% порівняно зі значеннями 2022 року.

Дослідники WBA говорять, що у 2023 році біоенергетика зробила значний внесок і у виробництво електроенергії в європейських країнах. Вони наводять такі цифри:

  • у Данії біоенергетика склала понад 20% від загального виробництва електроенергії;
  • у Фінляндії на біоенергетику припадає 14% виробництва електроенергії;
  • у Сполученому Королівстві – 12%.

Теплова енергія

За даними звіту, біомаса забезпечила 96% усього виробленого відновлюваного тепла у 2022 році. Частка геотермальних і сонячних термальних технологій була зовсім незначною. У регіональному розрізі Європа виробляє майже 80% світового відновлюваного тепла, водночас біоенергетика покриває 95%.

saf.org.ua

Джерело: saf.org.ua.

Транспорт

Основними гравцями у сфері відновлюваної енергії для транспорту у 2023 році стали США та Бразилія. У цьому році 6% енергії, яка використовувалася на транспорті США, було з ВДЕ. Вся ця енергія припадала на біопаливо.

У Бразилії у той же рік ВДЕ складали 22,5% енергоспоживання транспорту, в основному завдяки етанолу та біодизелю.

На початку жовтня ЕкоПолітика повідомляла, що перший український біометан почав надходити у вітчизняну ГТС. Його подали у мережу група компаній VITAGRO разом із фахівцями Хмельницького оператора ГРМ.

Трохи пізніше ми розповідали про законодавчу ініціативу – законопроєкт №12058 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення деградованих земель, стимулювання вирощування енергетичних рослин та виробництва альтернативного біопалива”. Зокрема, він вносить у понятійний апарат Закону України "Про альтернативні види палива" визначення енергетичних рослин тощо.

Читайте також
Посадовці Трампа хочуть змусити МЕА відмовитися від підтримки "зеленої" енергетики
Посадовці Трампа хочуть змусити МЕА відмовитися від підтримки "зеленої" енергетики

У разі незгоди з їхньою позицією США прагнуть послабити або взагалі паралізувати роботу найважливішої у світі дослідницької установи у галузі енергетики 

На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС
На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС

Її планують ввести в експлуатацію у третьому кварталі цього року