6 травня Кабінет міністрів України схвалив Концепцію Державної цільової програми підтримки підприємств, що впроваджують найкращі доступні технології та методи управління, на період до 2030 року.
Текст відповідної постанови №522 наступного дня оприлюднили на офіційному сайті уряду.
Загалом Концепція викладена на 13 сторінках. 4 з них присвячені розлогому визначенню проблеми, яке по суті могло б вміститися на одній. Також складається враження, що фінальний варіант схваленого документа ніхто не читав, оскільки є фрагменти у різних розділах, які дублюють одне одного як за сенсом, так і за змістом. Наприклад, мета Програми сформульована двічі: безпосередньо у розділі “Мета Програми” та пізніше у розділі “Очікувані результати виконання Програми, визначення її ефективності”. Наводимо перший варіант.
Мета Програми: зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище, сприяння підвищенню конкурентоспроможності підприємств, енергоефективності та сталому розвитку України шляхом впровадження найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ).
Для досягнення цілей Програми Кабмін бачить два напрямки, в яких необхідно рухатися:
- забезпечити підприємства необхідною фінансовою підтримкою;
- внести зміни до законодавства.
Варіанти розв'язання проблеми впровадження НДТМ в Україні
Автори Концепції зазначили, що для України є важливим європейський досвід фінансування екологічної модернізації підприємств, оскільки, крім власних ресурсів підприємств та кредитних коштів, фінансування впровадження НДТМ можна було отримати з різноманітних фондів ЄС, а також національних фондів держав-членів ЄС.
Вони розглянули 2 варіанти розв'язання проблеми впровадження найкращих доступних методів та технологій:
1. Надання фінансової підтримки підприємствам для впровадження НДТМ. Вона може здійснюватися у формі грантів або пільгових кредитів для підприємств, які інвестують в НДТМ.
Тут варто зазначити, що із затвердженої концепції зникла опція підтримки у вигляді податкових пільг, яка була у проєкті Концепції, підготованому та поданому Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
Також у кінцевому варіанті Концепції з трьох недоліків такого варіанту залишився лише один. Так, у проєкті документа Міндовкілля зазначало наступні:
-
витрати з державного бюджету, які можуть бути важкими для виконання в умовах економічних обмежень;
-
можливі труднощі з розподілом ресурсів та контролем за їх ефективним використанням;
-
відсутність гарантій, що всі підприємства, які отримають фінансову підтримку, будуть використовувати її за призначенням.
У схваленій урядом Концепції залишився лише другий пункт щодо труднощів з розподілом ресурсів. Ми тут були подумали, що з наповненням держбюджету на четвертий рік війни труднощі, мабуть, раптом зникли. Як і побоювання стосовно того, що підприємства можуть витратити виділені їм кошти не за призначенням.
Але ні, наприкінці Концепції з’ясувалося, що з фінансуванням модернізації обладнання підприємствам допомагатиме Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації – це така бюджетна програма, кошти на реалізацію якої надходять зі сплаченого екологічного податку. Тобто держбюджет таки вкладатиметься, але його ресурси прям дуже-дуже обмежені порівняно з тими потребами у модернізації, які мають підприємства.
А ось поза межами цієї бюджетної програми коштів на декарбонізацію обладнання держава не дасть.
2. Внесення змін до законодавства, щоб стимулювати підприємства впроваджувати НДТМ. Серед таких змін передбачене розроблення або удосконалення екологічних нормативів для впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління.
У цьому пункті порівняно з текстом проєкту зникла згадка про те, що внесення змін до законодавства може передбачати надання податкових та митних пільг. Мабуть, можновладці вирішили, що це вже буде занадто щедра допомога для виробників.
Серед недоліків цього варіанту такі:
-
законодавчі зміни вимагають тривалого часу для їх розробки та впровадження, що може відтермінувати отримання результатів;
-
підприємства можуть постати перед труднощами у виконанні нових вимог через високі витрати на модернізацію.
Оскільки кожен із варіантів має свої переваги та недоліки, тому оптимальним в уряді вважають комплексний підхід, який об'єднує елементи обох варіантів (фінансової підтримки – у вигляді грантів та пільгових кредитів – і законодавчих змін).
Як фінансуватимуть впровадження найкращих доступних методів і технологій
Орієнтовний обсяг коштів, необхідних для виконання Програми, становить 10 млрд грн.
У Кабміні визнали, що одним з основних викликів для підприємств є високі витрати на модернізацію та впровадження нових технологій і одразу попередили, що фінансування з державного бюджету не є основним джерелом ресурсів для виконання Програми.
“Держава має лише співфінансувати проєкти модернізації обладнання підприємств для впровадження найкращих доступних технологій та методів управління”, – зазначено у текст Концепції.
Відповідно до неї, основним джерелом фінансування проєктів модернізації обладнання підприємств для впровадження НДТМ (і ось тут жодної несподіванки) будуть власні кошти підприємств, що потребують модернізації.
Урядовці зазначили такий перелік можливих фінансових інструментів підтримки підприємств:
-
державна підтримка для співфінансування проєктів НДТМ шляхом відшкодування частини кредиту;
-
кредити міжнародних фінансових організацій;
-
гранти в рамках проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги;
-
пільгове кредитування за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%”;
-
фінансова підтримка Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації.
У Кабміні зазначили, що Україна вже має доступ до багатьох міжнародних екологічних ініціатив та програм фінансової допомоги, таких як програми ЄС, ООН та Світового банку. Ці організації можуть надати фінансування за такими напрямами:
-
підтримка інноваційних екологічних проєктів;
-
фінансування досліджень та розробок у галузі енергозбереження та екологічної безпеки;
-
інвестування у розвиток “зелених” технологій.
На думку авторів Концепції, виконання Програми стимулюватиме залучення приватних інвестицій для модернізації підприємств та впровадження НДТМ.
“Необхідно створити сприятливі умови для залучення приватних інвесторів, зокрема шляхом стимулювання державного-приватного партнерства”, – йдеться у документі.
Також задекларовано, що “Програма повинна включати механізми захисту інвестицій та забезпечення прибутковості проєктів, що сприятиме залученню приватного сектору”.
За даними проєкту міжнародної технічної допомоги “Найкращі доступні технології та методи управління для України”, що реалізується Німецьким агентством міжнародного розвитку (GIZ), середній розмір банківського кредиту підприємств на реалізацію проєктів модернізації обладнання підприємств для впровадження НДТМ становить 48,8 млн грн.
Як перевірятимуть ефективність Програми
За звітами операторів установок про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та перевірок Державної екологічної інспекції Кабмін пропонує проводити моніторинг зменшення забруднення атмосферного повітря та водних ресурсів, а також зменшення обсягів утворення відходів. Також оцінюватиметься підвищення ефективності виробництва, зниження енергоємності продукції та підвищення продуктивності підприємств.
“Важливими показниками будуть дані про скорочення витрат енергії на одиницю продукції, що дасть змогу оцінити економічну вигоду від впровадження найкращих доступних технологій та методів управління”, – йдеться у Концепції.
Ефективність Програми також визначатиметься за кількістю підприємств, що впровадили НДТМ.
Показниками виконання Програми визначені наступні:
-
залучення кредитів міжнародних фінансових організацій, грантів у рамках проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги не найменш як двома підприємствами (як розуміти таке формулювання, не уточнюється);
-
забезпечення доступу до пільгового державного кредитування за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” не менш як 10 підприємств;
-
утворення структурного підрозділу з охорони довкілля не менш як на 10 підприємствах;
-
досягнення гранично допустимого рівня викидів, визначеного у відповідних висновках НДТМ, не менш як 10 підприємствами.
До цих показників теж є питання.
Нагадаємо, у листопаді 2024 року Мінідовкілля підготувало та опублікувало проєкт постанови Кабінету міністрів України "Про схвалення Концепції Державної цільової програми підтримки підприємств, що впроваджують найкращі доступні технології та методи управління на період до 2030 року".