Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі shutterstock

Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі

Ганна Велика

51% європейських міст вже мають спеціальні плани з адаптації до зміни клімату

2024 рік став найспекотнішим роком за всю історію спостережень в Європі, а також приніс наймасштабніші повені з 2013 року.

Такі дані у своєму щорічному звіті "Європейський стан клімату 2024" (ESOTC 2024) оприлюднила європейська Служба зміни клімату "Коперник" (C3S) разом з Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО).

Наводимо основні тези цього дослідження.

1. Європа продовжує залишатися континентом, який найшвидше нагрівається і зазнає серйозного впливу екстремальних погодних умов та зміни клімату.

“Кожна додаткова частка градуса підвищення температури має значення, оскільки вона посилює ризики для нашого життя, економіки та планети. Адаптація є життєво необхідною”, – впевнена генеральна секретарка ВМО Селеста Сауло.

2. Протягом року спостерігався разючий контраст кліматичних умов зі сходу на захід, з надзвичайно сухими і часто рекордно теплими умовами на сході та теплими, але вологими умовами на заході.

climate.copernicus.eu

Аномалії та екстремуми річної приземної температури повітря (ліворуч), а також кількості опадів у 2024 році (праворуч). Дані: ERA5. Джерело: climate.copernicus.eu.

3. Минулий рік став найтеплішим роком для Європи з рекордно високими річними температурами майже на половині континенту.

4. Європа пережила наймасштабніші повені з 2013 року. Майже третина річкової мережі зазнала повеней, які перевищили принаймні "високий" поріг повені. Від штормів і повеней постраждали приблизно 413 000 людей в Європі, щонайменше 335 осіб загинули.

5. Тепловий стрес на континенті продовжує зростати. Кількість днів з "сильним", "дуже сильним" і "екстремальним" тепловим стресом була другою за величиною за всю історію спостережень. На 60% території Європи було більше днів, ніж у середньому, з принаймні "сильним тепловим стресом".

6. У 2024 році частка виробництва електроенергії з відновлюваних джерел в Європі досягла рекордного рівня – 45%.

climate.copernicus.eu

Відсоток від загального фактичного річного виробництва електроенергії в Європі за рахунок сонячної (жовтий), вітрової (фіолетовий) і гідроенергії (синій) за 2016-2024 роки. Дані: ENTSO-E та Elexon. Джерело: climate.copernicus.eu.

7. Площа європейської території, на якій було менш ніж три місяці (90 днів) морозних днів, була найбільшою за всю історію спостережень. Вона склала приблизно 69%, тоді як середній показник дорівнює 50%.

8. В усіх європейських регіонах спостерігалася втрата льоду. Льодовики в Скандинавії та на Шпіцбергені зазнали найбільших втрат маси за всю історію спостережень.

climate.copernicus.eu

Танення льодовиків. Джерело: climate.copernicus.eu.

9. Ситуація з лісовими пожежами також стає більш загрозливою. Так, у вересні пожежі в Португалії спалили близько 110 000 га (1100 км2) за один тиждень. Це дорівнює близько чверті загальної річної площі випаленої території в Європі. За оцінками, 42 000 людей постраждали від лісових пожеж на континенті.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у 2024 році майже половина безпрецедентних погодних явищ у світі припала на Європу. Також ми розповідали, що ЄС інвестує €86 млн у проєкти підвищення кліматичної стійкості та водної безпеки.

Читайте також
У 2024 році майже половина безпрецедентних погодних явищ у світі припала на Європу
У 2024 році майже половина безпрецедентних погодних явищ у світі припала на Європу

Дослідники попередили, що деякі з наслідків нагрівання планети будуть незворотними протягом сотень років

Горнятко ранкової кави за рік значно здорожчало: як до цього причетна зміна клімату
Горнятко ранкової кави за рік значно здорожчало: як до цього причетна зміна клімату

Фермерам доводиться докладати більше зусиль для підтримки своїх полів

Україна може залишитись без борщу: як до цього причетна зміна клімату
Україна може залишитись без борщу: як до цього причетна зміна клімату

Але є й кілька неочікуваних “плюсів” для аграріїв

Кабмін ухвалив план виконання Стратегії адаптації до зміни клімату на найближчі роки 
Кабмін ухвалив план виконання Стратегії адаптації до зміни клімату на найближчі роки 

Серед запланованих заходів – проведення інвентаризації лісів, збільшення площі територій природно-заповідного фонду та реформування системи екоконтролю