Чи знаєте ви, скільки платять українським чиновникам, які відповідають за збереження довкілля країни?
ЕкоПолітика зазирнула в кишеню Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та перевірила, на кого і на що йдуть мільйони з бюджету. Також ми поцікавилися, чи змінилося щось принципово у структурі відомства та кількості його співробітників під час керівництва Світлани Гринчук.
ЕкоПолітика отримала штатні розписи міністерства за 2024 та 2025 роки, щоб розповісти своїм читачам скільки грошей із державного бюджету витрачається на зарплати чиновників відомства, скільки їх загалом та чим вони займаються.
Що по бюджету
Сумарна цифра фонду заробітної плати збільшилася на 247 тис. 214 грн – з 7 млн 738 тис. 984 грн у 2024 році до 7 млн 986 тис. 198 грн у 2025 році. Тобто за 2024 рік держава витратила майже 93 млн грн тільки на зарплати чиновників у Міндовкілля.
Для зручності ми склали для вас порівняльну таблицю за основними посадами у міністерстві.
Заробітна плата посадовців Міндовкілля у 2024 та 2025 році
Як бачимо, посадовий оклад у 2025 році збільшився тільки у міністерки та її заступників. У інших посадовців міністерства він залишився незмінним. Нагадаємо, що тут мова йде лише про оклади, а у державних службовців є ще низка надбавок та премій, які сумарно можуть дорівнювати окладу або навіть перевищувати його.
Що по штату
Кількість штатних одиниць у міністерстві за рік не змінилася – зараз їх 241. Але відбулися деякі зміни всередині служб та департаментів Міндовкілля:
- У відділі забезпечення діяльності міністра (патронатній службі) на одного радника міністра стало менше – тепер їх не 7, а 6.
- Департамент, який займається цифровізацією, перетворився на управління, оскільки у його складі залишилося лише два відділи: відділ розвитку цифрових трансформацій і цифровізації та відділ кібербезпеки. Деякі підрозділи цього департаменту пішли у небуття: відділ надання електронних публічних послуг та дерегуляції, відділ формування політики з управління відходами (що він взагалі робив у цьому департаменті?), сектор управління відходами та взаємодії з органами місцевого самоврядування та сектор електронних реєстрів.
- Одна штатна одиниця додалася у юридичному департаменті – головний спеціаліст-юрисконсульт, а ось назви відділів докорінно змінилися.
- Якщо у Міндовкілля зразка 2024 року питанням управління відходами займалося тільки декілька фахівців у різних відділах, то у 2025 році вже маємо цілий департамент з 17 осіб, який займається саме формуванням державної політики у цій сфері, а також питаннями дозвільної діяльності. Мабуть, робити реформу цілої галузі силами лише кількох осіб із різних відділів виявилося не дуже результативно.
- Департамент, який при Стрільці займався одразу і запобіганням промисловому забрудненню, і кліматичною політикою, Світлана Гринчук розділила на два окремі управління без змін у чисельності працівників – разом їх 24.
- Управління екологічної безпеки збільшилося виключно за рахунок включення до його складу відділу формування політики у сфері управління радіоактивними відходами та охорони лісових ресурсів, яке раніше підпорядковувалося управлінню збалансованого природокористування.
- Трансформації зазнав департамент, відповідальний за євроінтеграцію: повністю змінилися назви його відділів – вони стали більш потужними (мабуть, аби підвищити таким чином результативність роботи), з його складу зник сектор протоколу та організації заходів, а кількість штатних одиниць зменшилася з 21 до 17 осіб.
Що по підрозділах
Одразу скажемо, що зміна пріоритетів Міндовкілля відобразилася на його структурі. А ось чи вплине це позитивно на ефективність роботи – подивимося.
Наразі у міністерстві 5 департаментів, 10 управлінь, 7 секторів та 2 окремих відділи. Всередині кожного з департаментів та управлінь також є відділи, які займаються певними напрямками. На інфографіці ми показали перелік цих підрозділів Міндовкілля та кількість штатних одиниць, передбачених на 2025 рік для кожного з них.
Нагадаємо, раніше ЕкоПолітика розповідала, скільки заробила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук на цій посаді у 2024 році. Які зарплати у її заступників та за які сфери вони відповідають, ми писали у цьому матеріалі.
Також ми повідомляли про те, що очільник комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко вказав у своїй декларації за 2024 рік 80 біткоїнів (BTC), що станом на 1 квітня дорівнює 279,4 млн грн.
Нагадаємо, 15 квітня Кабінет міністрів України призначив Єгора Перелигіна новим заступником міністерки Світлани Гринчук.