Уряд Швеції запустив новий проєкт технічної допомоги Україні із назвою "Посилення управління побутовими відходами на 2024-2027 роки".
Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Ця комплексна програма міжнародної технічної допомоги розрахована на декілька років. Її імплементуватимуть Асоціація управління відходами Швеції Avfall Swerige та Salar International – організація, що опікується місцевим самоврядуванням та представляє шведські муніципалітети.
Проєкт створив уряд Швеції за результатами домовленостей із президентом України Володимиром Зеленським 2 роки тому. У липні поточного року Програму схвалило Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA.
Шведські експерти проаналізували ситуацію з відходами в Україні та окреслили напрями співпраці наших країн.
Програма матиме 10 компонентів, їх реалізовуватимуть на національному та регіональному рівнях. Як приклад, у Міндовкілля назвали такі з них:
- нові підходи до тарифоутворення у сфері управління відходами, а також впровадження в Україні принципу “забруднювач платить”;
- планування управління відходами за європейськими стандартами. Зокрема, допомога регіонам у розробці регіональних та місцевих планів;
- обробка біологічних відходів. Підготовка керівних принципів з урахуванням досвіду європейських країн;
- впровадження в Україні розширеної відповідальності виробника (РВВ);
- впровадження системного підходу щодо зменшення обсягу газів, які утворюються на полігонах. За експертними оцінками, 4-5% світових обсягів газів утворюються саме на полігонах України. Цей показник можна скоротити удвічі, якщо встановити відповідне обладнання на 400-500 найбільших українських полігонах;
- організація надання допомоги у вигляді обладнання від шведських муніципалітетів українським, із можливістю залучення й інших європейських країн тощо.
Світлана Гринчук вважає, що якість розробки регіональних та місцевих планів впливатиме на рівень зацікавленості інвесторів працювати в Україні. Вона впевнена у нагальній потребі мати детальні якісні регіональні та місцеві плани управління відходами. Саме вони мають стати тією пропозицією, під яку вдасться знайти інвесторів.
Поряд із цим, у рамках Програми Україна та Швеція планують:
- Реалізувати 4 пілотні проєкти на місцях за кластерним принципом.
- Налагодити діалог та обмін досвідом між українськими та шведськими муніципалітетами.
- Підготувати відповідні інвестиційні кейси.
Днями ЕкоПолітика повідомляла про те, що Італія профінансує будівництво двох потужних сміттєпереробних заводів на Закарпатті.