У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13074-1, який передбачає посилення покарання за підпали лісів та сухостою, спрощення процедури доведення провини паліїв та збільшення повноважень місцевої влади у цій сфері.
Ознайомитися із текстом цього проєкту Закону, пояснювальною запискою та порівняльною таблицею можна у картці цього документа на сайті парламенту.
Повна назва законопроєкту №13074-1: “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду та вчинення інших правопорушень у сфері захисту довкілля”. Документ передбачає внесення змін у Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст. 77, 77-1, 218, 219, 221, 223, 255, 258) та Кримінальний кодекс України (ст. 241, 245, 252).
Його ініціатором є голова комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
Мета законопроєкту: посилення відповідальності за вчинення правопорушень, пов’язаних із порушенням правил пожежної безпеки в лісах, в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, порушенням порядку випалювання сухої рослинності та її залишків, забруднення атмосферного повітря, знищенням або пошкодженням зелених об’єктів рослинного світу вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом, у тому числі в межах територій, взятих під охорону держави, та об'єктів природно-заповідного фонду.

Фото: facebook.com/DSNS.GOV.UA.
Які зміни пропонуються у проєкті Закону №13074-1
- Посилення покарання за підпали. Воно передбачає збільшення штрафів за спалювання сухої трави та порушення правил пожежної безпеки в лісах. Відповідно до нового документа, якщо спричиненою пожежею знищено понад 2 га лісу або завдано серйозної шкоди довкіллю (на суму від 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), то це вже буде вважатися суттєвим правопорушенням.
- Спрощення процедури доведення вини паліїв. Законопроєкт визначає чіткі критерії, щоб розрізняти адміністративні та кримінальні правопорушення.
- Розширення прав, відповідальності та контролю для місцевої влади. Виконавчі комітети місцевих рад отримають право складати протоколи та розглядати справи щодо підпалів сухої рослинності.
- Збільшуються штрафи за підпали лісів і забруднення повітря. Також уточнюється покарання за масову загибель тварин через пожежі.
- Окремо прописана відповідальність за спричинення пожеж на території об’єктів природно-заповідного фонду.
Які штрафи чекають на порушників
Наразі за порушення правил пожежної безпеки у лісах для громадян передбачені штрафи від 1 530 до 4 590 грн, для посадових осіб – від 4 590 до 15 300 грн. Запропонований законопроєкт передбачає збільшення цих сум для громадян – від 2 550 до 5 100 грн, для посадових осіб – від 5 100 до 17 000 грн.
За підпал трави зараз громадяни можуть отримати штраф у розмірі від 2 890 до 6 120 грн, а посадові особи – від 15 300 до 21 420 грн. Законопроєкт №13074-1 збільшить штрафи наступним чином: для громадян – від 3 400 до 6 800 грн, для посадових осіб – від 17 000 до 25 500 грн.

Фото: facebook.com/LVIVDSNS.
У якому випадку за випалювання сухостою загрожуватиме ув’язнення
Статті 245 та 252 ККУ доповнені раніше відсутніми третіми частинами, які передбачають позбавлення волі від 5 до 12 років за пожежі, які спричинили загибель людини, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, або були вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Чому потрібні такі зміни
У пояснювальній записці до законопроєкту народний депутат Олег Бондаренко зазначив, що останнім часом збільшилась кількість лісових пожеж, що виникають у наслідок необережного поводження з вогнем у лісах та в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
“Майже кожного дня в України фіксують непоодинокі випадки масштабного загоряння лісів та інших територій, що не пов’язані із бойовими діями та військовою агресією. Серед причин виникнення пожеж перше місце займають випадки необережного поводження з вогнем, порушенням протипожежних правил, випалювання рослинності та її залишків на землях сільськогосподарського призначення та інших категоріях земель, у тому числі в межах територій природно-заповідного фонду та населених пунктів", – констатував він.
Законопроєкт №13074-1 пропонує не тільки посилити відповідальність за недотримання протипожежних правил, а й удосконалити окремі процесуальні питання притягнення до відповідальності за вчинення цих правопорушень.
Як раніше повідомляла ЕкоПолітика, тільки за одну добу у березні в Україні сталося 1263 пожежі в екосистемах. При цьому постраждало понад 966 га української природи по всій країні. Також ми розповідали, що на Волині дрон допомагає ловити "на гарячому" паліїв сухостою.