Вчені NASA розробляють автономних підводних роботів, здатних проникати глибоко під гігантські шельфові льодовики Антарктиди. Вони допоможуть зрозуміти, як швидко танення крижаного покриву континенту може спричинити катастрофічне підвищення рівня моря.
Про це пише CNN.
Кінцевою метою є створення флоту таких роботів в Антарктиді, які закріплятимуться на льоду і збиратимуть дані протягом тривалого часу в одному з найбільш важкодоступних місць на Землі. Вчені хочуть краще зрозуміти цей віддалений, ізольований континент, адже те, що тут відбувається, має глобальні наслідки.
У березні вчені з Лабораторії реактивного руху NASA опустили циліндричного робота в крижані води моря Бофорта на північ від Аляски для збору даних на глибині 30 м. Це був перший крок у проєкті "IceNode".
Низка нещодавніх досліджень вказує на те, що льоди Антарктиди можуть танути новими тривожними способами, а це означає, що прогноз підвищення рівня моря може бути значно заниженим. Якщо льодовий покрив Антарктиди повністю розтане, це призведе до глобального підвищення рівня моря приблизно на 60 м, що означатиме повну катастрофу для прибережних громад.
Вчені особливо зацікавлені в тому, щоб зрозуміти, що відбувається з шельфовими льодовиками Антарктиди, величезними плитами плавучого льоду, які виступають в океан і є важливим захистом від підвищення рівня моря, діючи як пробка, що стримує льодовики на суші.
NASA планує випустити близько 10 роботів IceNode, кожен довжиною близько 2,5 м і діаметром 25 см, у воду зі свердловини в льоду або з корабля біля узбережжя. Вони не мають двигунів, але під впливом океанських течій, керовані спеціальним програмним забезпеченням, вони дістануться до місця призначення в Антарктиці, де активують свої "шасі" – три ноги, які висуваються і прикріплюються до льоду.
Опинившись на місці, їхні датчики відстежуватимуть, як швидко тепла солона океанська вода розтоплює лід, а також як швидко холодна тала вода занурюється під воду.
За даними NASA, флот може працювати до року, збираючи дані протягом усіх сезонів.
Після завершення моніторингу роботи відірвуться від льоду, дрейфуватимуть до поверхні океану і передаватимуть дані через супутник. Потім ці дані можуть бути використані в комп'ютерних моделях для підвищення точності прогнозів зростання рівня моря.
Раніше ЕкоПолітика розповідала про французького інженера Жерома Мішо-Ларів’єра, який створив штучне дерево, що генерує електроенергію з вітру.