Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт “Про промислове забруднення”

Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт “Про промислове забруднення”

Катерина Бєлоусова

В документі не враховані зауваження громадськості

Верховна Рада у понеділок, 29 травня, ухвалила у першому читанні законопроєкт №6004-д "Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля", який передбачає реформу промислового забруднення.

Відповідне рішення підтримав 301 народний депутат, повідомляє нардеп із фракції “Голос” Ярослав Железняк у Telegram.

Голова комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко розповів, що законопроєкт №6004-д передбачає, що протягом 12 років всі промислові установки будуть модернізовані. Так строк введення законопроєкту в дію сягатиме одного року, запровадження норм НДТМ – 4 роки, а модернізація всіх підприємств має завершитися за 7 років.

Варто зауважити, що документ зазнав критики з боку громадськості. Так на думку фахівців Європейської бізнес асоціації доопрацювання потребують положення щодо:

  • переходу на нову дозвільну систему, адже процес збору документів досить складний та тривалий та не враховує реалії війни;
  • збереження чинних технологічних нормативів при видачі нових інтегрованих дозволів, які будуть засновані на поточних нормативах викидів для тих установок, які економічно недоцільно або неможливо модернізувати, та які мають обмежений строк експлуатації;
  • перегляду вимог до встановлення автоматизованих систем моніторингу викидів (АСМ), зокрема виключити з-під обов’язку встановлення АСМ на установки, які протягом короткого періоду часу (2 – 3 роки) після введення в дію закону плануються до повного виведення з промислової експлуатації.

"Різноманітні екологічні нормативи останнім часом активно педалюють профільні організації під приводом євроінтеграції. Водночас, ці норми часто намагаються імплементувати бездумно – не розуміючи, що сьогодні наші підприємства позбавлені будь-яких можливостей залучити інвестиції", – сказав голова Федерації металургів Сергій Біленький.

Він підкреслив, що в ЄС перехід на нові норми тривав протягом багатьох десятків років. Окрім того, з фінансуванням екологічних проєктів підприємствам допомагали спеціальні фонди. Проте в Україні державна підтримка екомодернізації не планується, а у підприємств немає необхідних коштів. Тому існує ризик, що вони будуть змушені згортати виробництво та звільняти працівників.

Читайте також
Міндовкілля оприлюднило Концепцію підтримки підприємств, які впроваджують НДТМ
Міндовкілля оприлюднило Концепцію підтримки підприємств, які впроваджують НДТМ

Її розробка передбачена у прикінцевих положеннях Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення"

Міндовкілля опублікувало нові НДТМ для підприємств чорної металургії
Міндовкілля опублікувало нові НДТМ для підприємств чорної металургії

Над документом спільно працювали представники влади, бізнесу, науковці та експерти

Що таке НДТМ та коли їх запровадять в Україні
Що таке НДТМ та коли їх запровадять в Україні

Необхідність у найближчій перспективі забезпечити дотримання нових екологічних вимог викликає у вітчизняних стейкхолдерів дуже багато питань