Про Закон №11024 з’ясувалися нові деталі: депутати схвалили скасування охоронних зон нацпарків без участі громад shutterstock

Про Закон №11024 з’ясувалися нові деталі: депутати схвалили скасування охоронних зон нацпарків без участі громад

Ганна Велика

Відповідну норму запропонував додати у документ голова екокомітету Олег Бондаренко

У прийнятому Верховною Радою законопроєкті №11024 про природно-заповідний фонд України міститься нова норма, яка дозволяє обласним та Київській міській раді скасовувати та змінювати охоронні зони територій та об’єктів природно-заповідного фонду без участі громадськості.

Про це пише “Судово-юридична газета”.

Мова йде про поправку до статті 53, запропоновану головою Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олегом Бондаренком. Вона передбачає дві зміни:

  • “Рішення про організацію чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також встановлення, скасування та зміну охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами”;
  • "Скасування та зміна охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку".

Головне юридичне управління Верховної Ради у своєму висновку зазначило декілька зауважень до запропонованих норм:

  1. За словами юристів парламенту, наразі статтями 39 і 40 Закону не передбачено скасування та зміну охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а лише їх встановлення. Однак відповідних змін до цих статей проєктом не пропонуються.
  2. Потребує відповідного уточнення й назва статті 53 Закону, в якій йдеться лише про створення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду, однак не міститься положення про їх скасування та зміну, як це передбачено проєктом.
  3. У проєкті не вирішено питання щодо того, ким має видаватися відповідний експертний висновок, не визначено органу, який затвердить порядок, строки його видачі тощо.

У зауваженнях також правники говорять про те, що “введення можливості скасування та зміни охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду створює серйозні ризики зменшення обсягу територій та об'єктів природно-заповідного фонду”.

“Міжнародні зобов'язання України відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони передбачають навпаки – збільшення площі природоохоронних територій”, – наголосили у юридичному управлінні.

Фахівці також зазначили, що, на їхню думку,  запропонований проєктом підхід до охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду вступає в суперечність з назвою документа. З повним текстом зауважень ви можете ознайомитися у картці законопроєкту.

Нагадаємо, 8 січня Верховна Рада схвалила у другому читанні проєкт Закону № 11024 "Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду". Тепер його має підписати президент Володимир Зеленський.

Читайте також
Депутати провалили законопроєкт №4197-д про ринок деревини
Депутати провалили законопроєкт №4197-д про ринок деревини

“За” проголосувало лише 175 народних обранців

Верховна Рада підтримала підняття у 50 разів штрафів за порушення на заповідних територіях
Верховна Рада підтримала підняття у 50 разів штрафів за порушення на заповідних територіях

За відповідне рішення проголосували 237 народних обранців

Міндовкілля хоче різко збільшити штрафи за забруднення довкілля відходами
Міндовкілля хоче різко збільшити штрафи за забруднення довкілля відходами

За деякі правопорушення вони зростуть у 25 разів