Про Закон №11024 з’ясувалися нові деталі: депутати схвалили скасування охоронних зон нацпарків без участі громад shutterstock

Про Закон №11024 з’ясувалися нові деталі: депутати схвалили скасування охоронних зон нацпарків без участі громад

Ганна Велика

Відповідну норму запропонував додати у документ голова екокомітету Олег Бондаренко

У прийнятому Верховною Радою законопроєкті №11024 про природно-заповідний фонд України міститься нова норма, яка дозволяє обласним та Київській міській раді скасовувати та змінювати охоронні зони територій та об’єктів природно-заповідного фонду без участі громадськості.

Про це пише “Судово-юридична газета”.

Мова йде про поправку до статті 53, запропоновану головою Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олегом Бондаренком. Вона передбачає дві зміни:

  • “Рішення про організацію чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також встановлення, скасування та зміну охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами”;
  • "Скасування та зміна охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку".

Головне юридичне управління Верховної Ради у своєму висновку зазначило декілька зауважень до запропонованих норм:

  1. За словами юристів парламенту, наразі статтями 39 і 40 Закону не передбачено скасування та зміну охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а лише їх встановлення. Однак відповідних змін до цих статей проєктом не пропонуються.
  2. Потребує відповідного уточнення й назва статті 53 Закону, в якій йдеться лише про створення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду, однак не міститься положення про їх скасування та зміну, як це передбачено проєктом.
  3. У проєкті не вирішено питання щодо того, ким має видаватися відповідний експертний висновок, не визначено органу, який затвердить порядок, строки його видачі тощо.

У зауваженнях також правники говорять про те, що “введення можливості скасування та зміни охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду створює серйозні ризики зменшення обсягу територій та об'єктів природно-заповідного фонду”.

“Міжнародні зобов'язання України відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони передбачають навпаки – збільшення площі природоохоронних територій”, – наголосили у юридичному управлінні.

Фахівці також зазначили, що, на їхню думку,  запропонований проєктом підхід до охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду вступає в суперечність з назвою документа. З повним текстом зауважень ви можете ознайомитися у картці законопроєкту.

Нагадаємо, 8 січня Верховна Рада схвалила у другому читанні проєкт Закону № 11024 "Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду". Тепер його має підписати президент Володимир Зеленський.

Читайте також
Екокомітет проведе засідання за підсумками роботи у 2024 році
Екокомітет проведе засідання за підсумками роботи у 2024 році

Також депутати обговорять плани на поточний рік

В Україні пропонують створювати еко-індустріальні парки: що передбачається
В Україні пропонують створювати еко-індустріальні парки: що передбачається

При їх розміщенні екологічна безпека буде у пріоритеті

Уряд визначив вимоги до висновків щодо видачі інтегрованих довкіллєвих дозволів в Україні
Уряд визначив вимоги до висновків щодо видачі інтегрованих довкіллєвих дозволів в Україні

Це перша постанова, яка схвалена на виконання Закону “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”