У Державній екологічній інспекції України почали створювати робочі групи, щоб посилити державний контроль за збереженням рідкісних та червонокнижних ранньоквітучих видів рослин, та нагадали про розмір штрафів для порушників.
Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Чому не можна рвати первоцвіти
У відомств нагадали, що первоцвіти – це збірна народна назва ранньоквітучих весняних рослин. Загалом в Україні їх існує понад 40 видів. Якщо зірвати стебло з квіткою, то рослина втрачає можливість утворити насіння і дати нове покоління в майбутньому. Якщо вирвати квіти разом із цибулинами, то це взагалі призведе до повного знищення цих первоцвітів.
За інформацією Міндовкілля, під загрозою знищення через масовий збір навесні перебувають такі види ранньоквітучих рослин: проліски, шафран, білоцвіт, сон-трава, черемша, горицвіт та інші.
Яке покарання отримають порушники
У Держекоінспекції наголосили, що за незаконне збирання, транспортування чи реалізацію цих рослин передбачені штрафи та адміністративна відповідальність відповідно до таких норм Кодексу України про адміністративні правопорушення:
- частина перша статті 88-1: за незаконне придбання, збут та розповсюдження об'єктів рослинного світу передбачено штраф від 510 до 1700 грн;
- частина друга статті 88-1: за ті самі дії, вчинені щодо рослин, що зростають у межах природно-заповідного фонду, занесені до Червоної книги України або охороняються міжнародними договорами, штраф становить від 1700 до 3655 грн;
- стаття 91: за незаконне збирання рослин у межах природно-заповідного фонду передбачено штраф для громадян від 153 до 408 грн з конфіскацією засобів правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів;
- стаття 90: за знищення рослин, занесених до Червоної книги України, передбачено штраф для громадян від 340 до 510 грн із подальшою їх конфіскацією.
Раніше ЕкоПолітика розповідала, що у 2024 році в Україні створили найменше заповідних територій за 10 років.