Парламентський екокомітет проведе засідання 3 березня: порядок денний

Парламентський екокомітет проведе засідання 3 березня: порядок денний

Ганна Велика

Нардепи розглянуть резонансне питання про стягнення шкоди з територіальних громад за незаконні порубки на їхній території

У понеділок, 3 березня, відбудеться засідання комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування в режимі відеоконференції об 11:00.

ЕкоПолітика підготувала для своїх читачів порядок денний комітету.

Наразі на сайті доступний його проєкт станом на 25 лютого. Також є матеріали до засідання.

Члени екокомітету розглянуть 3 питання:

  1. Про лист Рахункової палати від 27.12.2024 № 03-4366 щодо Звіту про результати аудиту ефективності на тему "Зниження ризиків катастроф – заходи з адаптації до зміни клімату".
  2. Щодо змін до частини другої статті 107 Лісового кодексу України, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів" від 20.06.2022 № 2321-IX.
  3. Про кадрові питання секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

У другому питанні мова йде про положення Лісового кодексу, згідно з яким, “шкода, заподіяна лісу, не наданому в користування, у разі невстановлення осіб, винних у заподіянні шкоди, відшкодовується органом місцевого самоврядування, у межах території якого знаходиться ліс, якому була заподіяна шкода”.

Нагадаємо, вже є перший прецедент: 11 листопада 2024 року Господарський суд Рівненської області задовольнив позов Державної екологічної інспекції Поліського округу про стягнення з Дубровицької міської ради шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, в сумі понад 4,9 млн грн.

Порубку, яка стала предметом цього судового спору, виявила тимчасова комісія у складі представників Дубровицької міської ради, Філії "Сарненське лісове господарство" ДП "Ліси України", Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства та Державної екологічної інспекції Поліського округу.

Асоціація міст України виступила проти такої норми у законодавстві.

“В результаті дії цієї норми територіальні громади несуть фінансову відповідальність без вини, за чужі дії чи бездіяльність. На додаток, реалізація цього положення може позбавити територіальних громад власності на землі під лісовими насадженнями”, – йдеться у листі Асоціації до голови екокомітету Олега Бондаренка.

Представники міст також вважають, що частина друга статті 107 порушує конституційні принципи справедливості та гарантії місцевого самоврядування, а також спонукає до:

  • бездіяльності правоохоронних органів з розшуку винуватців у заподіянні шкоди лісу, незаконної вирубки лісу;
  • спонуканню до нових правопорушень, адже винні не відповідають за скоєне;
  • посилення соціальної несправедливості через покарання невинних.

“Як свідчить судова практика, з територіальних громад стягується шкода, заподіяна лісу у результаті незаконної вирубки лісів, без розшуку правоохоронними органами правопорушників”, – стверджується у листі.

Тому в Асоціації міст України запропонували голові екокомітету внести законопроєкт, який захистив би інтереси територіальних громад, і надали відповідний проєкт змін до Лісового кодексу. У ньому друга частина статті 107 Лісового кодексу взагалі відсутня.

Днями у своєму щотижневому дайджесті ЕкоПолітика розповідала про організовану злочинну групу, яка займалася незаконними порубками на Дніпропетровщині та завдала довкіллю збитків на декілька мільйонів гривень.

Читайте також
В Україні хочуть посилити кримінальну відповідальність у сфері управління відходами
В Україні хочуть посилити кримінальну відповідальність у сфері управління відходами

Цей законопроєкт мав надійти до Верховної Ради ще минулого року

В Україні ратифікують Кігалійську поправку, як того вимагає ЄС
В Україні ратифікують Кігалійську поправку, як того вимагає ЄС

Варто нагадати, що підготовкою до ратифікації цього документу профільні посадовці займаються вже кілька років

Депутати ухвалили законопроєкт №12089 попри спротив активістів та громадськості
Депутати ухвалили законопроєкт №12089 попри спротив активістів та громадськості

Для набуття чинності його має підписати президент Володимир Зеленський