Паризька кліматична угода: що це за документ та чому Трамп проти неї shutterstock

Паризька кліматична угода: що це за документ та чому Трамп проти неї

Ганна Велика

Більшість наддержав світу є членами цього юридично обов'язкового міжнародного договору

Одразу після інавгурації обраний вдруге президентом США Дональд Трамп вивів свою країну з історичної Паризької угоди щодо клімату.

ЕкоПолітика зібрала ключові факти про цей надважливий міжнародний договір, який завжди знаходиться у центрі уваги на кліматичних конференціях ООН, та пояснить своїм читачам причини несприйняття його Трампом.

Що таке Паризька угода

Паризька кліматична угода – це міжнародний договір про зміну клімату, який є юридично обов'язковим до виконання.

Дата підписання: 12 грудня 2015 року.

Набуття чинності: 4 листопада 2016 року.

Підписанти: 194 сторони – 193 країни та ЄС.

Місце підписання: Конференція ООН з питань зміни клімату COP21 у Парижі.

Найважливіше зобов'язання: запобігти підвищенню глобальної температури більш ніж на 1,5°C і утримати її "значно нижче" 2°C порівняно з доіндустріальними часами, щоб уникнути серйозних наслідків від підвищення глобальної температури для клімату, включаючи повені, спеку та сильну посуху.

Інші зобов'язання:

  • надання фінансування біднішим країнам для трансформації їхніх енергетичних систем та адаптації до наслідків зміни клімату;
  • скорочення своїх викидів до "чистого нуля" між 2050 і 2100 роками.

Чому Паризька кліматична угода стала знаковою: вперше всі країни об'єдналися для боротьби зі зміною клімату та адаптації до її наслідків.

Що зробили країни з часу підписання цієї домовленості

Паризька угода працює за п'ятирічним циклом, який прискорює все більш амбітні кліматичні дії, обумовлені постійним вдосконаленням “зелених” технологій.

З 2020 року країни подають свої національні кліматичні плани, відомі як національно визначені внески (НВВ). У них викладена інформація про те, які дії держави мають намір зробити для скорочення викидів парникових газів і досягнення цілей Паризької кліматичної угоди. Очікується, що кожен наступний цикл демонструватиме вищий рівень амбіцій, ніж попередній.

Але наразі світ не на шляху до досягнення цих цілей. Минулий рік був найспекотнішим в історії людства, оскільки середня глобальна температура коливалася на рівні потепління в 1,5°C і продовжує зростати далі.

Чому Трамп проти участі США у Паризькій угоді

Він виводив країну з глобальної кліматичної угоди під час свого першого терміну перебування на посаді, але у 2021 році Джо Байден відновив участь США у ній. І ось тепер маємо відчуття дежавю.

У понеділок, 20 січня, Трамп розпочав процес заново. Він підписав наказ на сцені перед прихильниками на Capital One Arena, всього через кілька годин після вступу на посаду.

"Я негайно виходжу з несправедливої, односторонньої Паризької кліматичної угоди. Сполучені Штати не будуть саботувати нашу власну промисловість, поки Китай безкарно забруднює навколишнє середовище", – заявив новий президент під гучні оплески аудиторії.

У наказі Трамп доручив своєму послу в ООН подати офіційне повідомлення про вихід США. Хоча у документі йдеться про те, що вихід США набуде чинності "негайно" після отримання повідомлення, сама Паризька угода передбачає, що цей процес триватиме цілий рік.

На думку Трампа, участь країни в угоді чинить на США економічний тиск, обмежує промисловість та скорочує робочі місця у сфері викопних ресурсів. Президент і члени його кабінету не вірять прогнозам більшості вчених про те, що зміна клімату матиме катастрофічні наслідки та що вуглекислий газ є її основним чинником.

Відмова від участі у Паризькій угоді викликала різку критику всередині Сполучених Штатів і на міжнародному рівні як у 2017 році, так і зараз. Адже США стали єдиною державою, яка відмовилася від цієї міжнародної домовленості.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Трамп в перший день президентства вдруге виводить США з Паризької кліматичної угоди. Про те, яких ще нововведень у сфері клімату та захисту довкілля варто очікувати від Трампа та його команди, читайте у цьому нашому матеріалі.

Читайте також
Мільярдер Блумберг фінансуватиме кліматичний орган ООН після виходу США з Паризької угоди
Мільярдер Блумберг фінансуватиме кліматичний орган ООН після виходу США з Паризької угоди

Він є колишнім мером Нью-Йорка, спеціальним представником ООН з питань зміни клімату та 16-ю найбагатшою людиною у світі за версією Forbes

В Україні оновили довгострокову Стратегію низьковуглецевого розвитку до 2050 року
В Україні оновили довгострокову Стратегію низьковуглецевого розвитку до 2050 року

Вона повністю відповідає кліматичним цілям ЄС та Паризькій угоді

Глобальні викиди метану стрімко зростають до рекордних показників, – вчені
Глобальні викиди метану стрімко зростають до рекордних показників, – вчені

Це може спричинити підвищення глобальної температури більш ніж на 3°C порівняно з доіндустріальними часами вже до кінця століття