Отрута в ґрунт замість утилізації: на Київщині небезпечні відходи висипають просто неба stopcor.org

Отрута в ґрунт замість утилізації: на Київщині небезпечні відходи висипають просто неба

Ганна Велика

Аналогічну ситуацію виявили й в інших регіонах країни

У Броварському та Бориспільському районах Київської області небезпечні відходи після буріння свердловин для видобутку нафти та газу – буровий шлам – складують на стихійних сміттєзвалищах замість належної утилізації.

Факти порушень оприлюднила журналістка Софія Куценко після розслідування, проведеного для видання “СтопКор”.

Полігон чи смітник?

Серед найбільш показових прикладів – ситуація в Броварському районі. Згідно з документами, тут має функціонувати полігон для утилізації бурового шламу від ТОВ "ВТОРМАГ". Ця компанія має офіційний дозвіл від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Але на вказаній локації журналісти виявили лише стихійне сміттєзвалище.

stopcor.org

Фото: stopcor.org.

У Бориспільському районі – аналогічна картина. Місцевий полігон має дозвіл на утилізацію шламу, отриманий ТОВ "ЕКО-ЕНЕРГОПРОМ". Але журналісти так і не побачили тут спеціального обладнання для переробки небезпечних відходів. Крім цього, відходи лежать просто неба без резервуарів чи спеціальних ємностей.

stopcor.org

Фото: stopcor.org.

За словами охоронця полігону, сміттєзвалище вже багато років не працює. Але журналісти зауважили свіжі сліди від вантажівок, а з дрона зафіксували машину, яка розвантажувала сміття.

Як мало б бути

У Європейському Союзі переробка бурових відходів регулюється Директивою ЄС про відходи. Вона передбачає рециклінг, повторне використання в будівництві, захоронення, наземне розповсюдження, реін'єкцію в пласт або термічну обробку. Такі заходи проводять, аби мінімізувати вплив цих відходів на довкілля.

За словами голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, в Україні більшість полігонів давно вичерпали свій термін або були з самого початку не пристосовані для розміщення небезпечних відходів. Відповідно, такий стан речей призводить до постійного забруднення ґрунтових і підземних вод.

Екологічна бомба сповільненої дії

Загалом розслідування, проведене виданням, охопило кілька регіонів України. Журналісти побували на Дніпропетровщині, Харківщині, Полтавщині та Вінниччині. Вони побачили численні порушення: від відсутності спеціалізованих полігонів до фіктивних компаній, які мають чинні дозволи на обробку небезпечних відходів від Міндовкілля.

У “СтопКорі” наголосили, що на тлі збільшення “Нафтогазом” видобутку газу питання утилізації бурового шламу стає все гострішим.

"Якщо влада і далі закриватиме очі на це, то екологічні наслідки для України можуть бути фатальними", – констатували розслідувачі.

Вони також розіслали запити на організацію екскурсій та надання коментарів на всі підприємства, які мають дозволи на утилізацію бурового шламу. Тепер у “СтопКорі” чекають на відповіді.

Днями ЕкоПолітика повідомляла, що на Одещині фрагменти зруйнованого росіянами ліцею із токсичними залишками ракетного палива і фрагментами ракетного озброєння комунальники висипали на узбережжі моря.

Читайте також
На Одещині рештки зруйнованого росіянами ліцею комунальники висипали на узбережжі моря
На Одещині рештки зруйнованого росіянами ліцею комунальники висипали на узбережжі моря

Екоінспектори назвали це порушення кричущим, аморальнім та злочинним

Куди у Львові здати батарейки, лампи та термометри: графік стоянок Екобуса на квітень
Куди у Львові здати батарейки, лампи та термометри: графік стоянок Екобуса на квітень

Мешканців громади закликають здавати небезпечні відходи на переробку

Уряд вчергове відтермінував колапс у сфері небезпечних відходів
Уряд вчергове відтермінував колапс у сфері небезпечних відходів

Тільки половина компаній цієї галузі має дозвіл на обробку, як того вимагає закон