На Єдиній екологічній платформі "ЕкоСистема" наразі відсутній функціонал для електронного обліку відходів та подання звітності, яких вимагає закон про управління відходами.
Про це повідомили в Асоціації професіоналів довкілля PAEW.
Як має бути відповідно до законодавства
Згідно зі ст. 47 Закону України "Про управління відходами" обліку підлягають усі відходи, утворені, зібрані, перевезені та оброблені на території України. Суб’єкти господарювання, які є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести їх облік за обсягом, кодом і найменуванням, джерелами утворення відходів, здійсненням операцій з управління відходами.
У ч. 2 ст. 48 цього Закону також визначено, що підприємства подають звітність до інформаційної системи управління відходами, заповнюючи електронну звітну форму з використанням електронного цифрового підпису.
Порядок ведення державного обліку відходів та подання звітності, затверджений наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 1357, передбачає, що облік утворення відходів та здійснення операцій з управління відходами ведеться в електронному вигляді. Згідно з цим документом, облік відходів та подання звітності має відбуватися через е-Кабінет суб’єкта господарювання, створений у функціональному модулі Єдиної екологічної платформи "ЕкоСистема".
Яка проблема виникла у підприємств
Асоціація професіоналів довкілля надіслала запит до Міндовкілля та отримала відповідь, що наразі “функціональні можливості відповідного модуля відсутні”.
“Тобто, станом на 05 лютого 2025 року суб’єкти господарювання не мають можливості виконати зобов’язання, передбачені Законом України "Про управління відходами" та іншими дозвільними документами (ліцензійними умовами, умовами дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, екологічними умовами висновків з оцінки впливу на довкілля)”, – констатували у PAEW.
В Асоціації нагадали, які наслідки передбачені у Законі України "Про управління відходами" для суб’єктів господарювання у разі порушень:
- за порушення правил ведення обліку утворення відходів та операцій з управління відходами, несвоєчасне подання звітності передбачена дисциплінарна, адміністративна, адміністративно-господарська, цивільна та кримінальна відповідальність;
- недотримання умов дозволу (у т.ч. щодо ведення обліку відходів та подання звітності) є підставою для припинення його дії;
- неподання протягом 2 і більше кварталів звітної інформації з управління небезпечними відходами є підставою для прийняття рішення про припинення дії ліцензії.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" недотримання умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, є підставою для тимчасової заборони (зупинення) експлуатації підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
З огляду на парадоксальну ситуацію, яка склалася, Асоціація професіоналів довкілля PAEW надіслала до Міндовкілля офіційне звернення з проханням розглянути можливість призупинення дії Порядку ведення державного обліку відходів та подання звітності та Типової форми обліку відходів до моменту належного функціонування ЕкоСистеми.
Нагадаємо, торік у вересні ЕкоПолітика повідомляла про те, що нова послуга видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин була практично позбавлена функціоналу.