У Рогатині, що в Івано-Франківській області, почала працювати сонячна електростанція (СЕС). Вона підтримуватиме безперебійну роботу очисної станції місцевого водоканалу.
Про це повідомили у ГО “Екоклуб”, яка супроводжувала встановлення.
Потужність нової СЕС дорівнює 36,2 кВт, ємність її акумуляторів – 40,8 кВт*год. Фінансування Рогатинська громада отримала в межах проєкту "Відновлювані джерела енергії для стійкої України", який реалізує GIZ за дорученням уряду Німеччини.
Вартість встановлення сонячної електростанції склала 2,3 млн грн.
У “Екоклубі” розповіли, що торік міський водоканал у Рогатині працював за складних умов. Під час тривалих перерв у електропостачанні біологічне очищення стічних вод припинялося, оскільки для нього потрібна аерація. Після відновлення подачі електрики цей тип очищення було важко запускати знову. Але тепер під час відключень нова СЕС вироблятиме електроенергію для обладнання аерації протягом години.
Головний інженер ДП "Рогатин-Водоканал" Ігор Залипко говорить, що блекаути змусили замислитися над переходом на відновлювані джерела енергії. Він розповів, що на підприємстві вже досягли економії енергоресурсів на рівні 30% завдяки оновленню обладнання, заходів з енергозбереження, але цього виявилося недостатньо.
"Сонячна електростанція — це наступний важливий крок до енергетичної безпеки нашого водоканалу", – говорить головний інженер.
За попередніми розрахунками, СЕС вироблятиме більше ніж 38 тисяч кВт*год електроенергії на рік. Завдяки цьому водоканал зможе зекономити на платі за електроенергію майже 250 тис. грн щорічно.
"Війна та обстріли постійно загрожують критичній інфраструктурі, зокрема водопостачанню. Встановлення СЕС є важливим вкладом в енергетичну незалежність та підвищення надійності роботи об’єктів водоканалу", – зазначає Андрій Рижан, директор ДП "Рогатин-Водоканал".
Ігор Залипка також додав, що у майбутньому рогатинський водоканал планує масштабувати проєкт і встановити додаткові сонячні панелі на водозаборі. За його словами, це зменшить тариф на водопостачання та покращить якість послуг для населення.
Раніше ЕкоПолітика розповідала, що у Житомирській міській лікарні №2 встановили другу сонячну електростанцію, яка доповнить першу, змонтовану у 2023 році.