Мінфін хоче внести зміни до Податкового кодексу, пов’язані з екоподатком Shutterstock

Мінфін хоче внести зміни до Податкового кодексу, пов’язані з екоподатком

Ганна Велика

Вони торкнуться також рентної плати

Кабінет міністрів України схвалив проєкт закону, розроблений Міністерством фінансів України, який, зокрема, зобов’яже платників екологічного податку та рентної плати за спеціальне використання води обчислювати свої податкові зобов’язання з урахуванням даних з інтегрованих довкіллєвих дозволів.

Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук у Telegram.

Цей законопроєкт має назву: “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” та узгоджує положення Податкового кодексу (ПКУ) та Закону України №3855-IX "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення".

Чому виникла необхідність вносити зміни до ПКУ

У пояснювальній записці до цього проєкту закону Мінфін обґрунтовує потребу у новому документі такими тезами:

  • з прийняттям Закону України №3855-IX "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", що набирає чинності з 08.08.2025 року, планується замінити чинні дозволи (на викиди, водокористування та поводження з відходами) на інтегровані довкіллєві дозволи;
  • старі дозволи діятимуть максимум 4 роки після набрання чинності законом або до отримання інтегрованого дозволу, але у перехідний період оператори ще можуть отримувати традиційні дозволи до отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу;
  • після отримання підприємствами інтегрованих довкіллєвих дозволів і втрати чинності дозволами старого зразка для забезпечення належного адміністрування екологічного податку, рентної плати за надра і воду, потрібно оновити Податковий кодекс, щоб податкові органи мали доступ до даних з нових інтегрованих дозволів.

Які зміни пропонується внести

Згідно з порівняльною таблицею до цього законопроєкту, Мінфін хоче доповнити три статті Податкового кодексу – №250 “Порядок подання податкової звітності та сплати податку”, №252 “Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин” та №258 “Рентна плата за спеціальне використання води”.

Зміни до Кодексу передбачають такі зобов’язання:

  • для платників екологічного податку та рентної плати за спеціальне використання води – обчислювати свої податкові зобов’язання з урахуванням даних з інтегрованих довкіллєвих дозволів;
  • для органів, що видаватимуть інтегровані довкіллєві дозволи, – надавити до податкових органів перелік суб’єктів господарювання, яким видано такі дозволи.

Нагадаємо, 27 березня Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оприлюднило проєкт постанови Кабінету міністрів України "Про затвердження вимог до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу". Ця постанова буде одним з основних підзаконних актів до Закону України №3855-IX “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”.

Читайте також
Інтегрований довкіллєвий дозвіл: стали відомі його майбутня форма та зміст
Інтегрований довкіллєвий дозвіл: стали відомі його майбутня форма та зміст

Новий дозвільний документ впроваджують у рамках реформи промислового забруднення

Бізнесам роз'яснили, скільки у них є часу на екомодернізацію згідно з новим законом №3855-IX
Бізнесам роз'яснили, скільки у них є часу на екомодернізацію згідно з новим законом №3855-IX

Строк переходу на нові правила роботи залежатиме від “виду” установки

Реформа промзабруднення: що відомо про актуальний ступінь готовності до впровадження 
Реформа промзабруднення: що відомо про актуальний ступінь готовності до впровадження 

Закон України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" набере чинності вже 8 серпня цього року