Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів завершило розробку законопроєкту "Про електричне та електронне обладнання та відходи електричного і електронного обладнання" та оголосило про початок його обговорення.
Документ стане одним з трьох перших законів, що запровадить систему розширеної відповідальності виробника (РВВ) та імплементує європейські норми acquis ЄС, повідомляє Міндовкілля.
Законопроєкт передбачає, що система РВВ розповсюджуватиметься на:
- теплообмінне обладнання;
- екрани;
- монітори;
- лампи;
- обладнання для телекомунікації та інформаційних технологій.
Зазначається, що документ передбачає певні винятки. Так РВВ не поширюватиметься на обладнання, яке використовується для воєнних цілей та захисту національних інтересів, наприклад, безпілотники.
В повідомленні пояснили, що РВВ охоплюватиме усіх суб'єкти господарювання, тобто і виробників, і продавців електронних товарів. Вони зможуть збирати відходи індивідуально або об'єднатися в організації колективної РВВ.
В Міндовкілля розповіли, що законопроєкт встановлює відсотки цільових показників із рециклінгу в залежності від категорії відходів. Компаніям доведеться дотримуватися цих показників, звітувати про обсяги збору і переробки, а також проводити інформування населення.
Зазначається, що система РВВ має охоплювати всю країну. Так у громадах на 25 тисяч мешканців має бути встановлено одне місце приймання відходів електричного та електронного обладнання. У менших населених пунктах такі відходи збиратимуть спеціально обладнані транспортні засоби.
“Значна частина відходів електричного та електронного обладнання зараз опиняється у довкіллі після вилучення з них цінних компонентів. Ці відходи містять ртуть, свинець та інші небезпечні речовини, що забруднюють воду, ґрунт і повітря, впливають на здоров’я людей. Саме тому організація збору та рециклінгу таких відходів є важливим завданням [сміттєвої] реформи”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що РВВ допоможе:
- суттєво зменшити потрапляння таких відходів на полігони та звалища;
- дасть поштовх для збільшення обсягів їхньої переробки;
- дозволить встановити контроль та посилити відповідальність усіх суб'єктів господарювання;
- забезпечить прозоре та безперервне фінансування збирання та рециклінгу відходів електричного та електронного обладнання.
Міндовкілля прийматиме зауваження та пропозиції до законопроєкту до 26 січня на електронну адресу pekarska.o@mepr.gov.ua, або пошту: вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035.
Нагадаємо, Кабінет міністрів 18 вересня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №10066 "Про упаковку та відходи упаковки", який вводить розширену відповідальність виробника (РВВ).
Раніше ЕкоПолітика аналізувала, на яких стадіях розробки знаходяться необхідні для подолання сміттєвої навали законодавчі норми.