Міндовкілля хоче спростити умови отримання дозволу на обробку відходів: кого це стосується  shutterstock

Міндовкілля хоче спростити умови отримання дозволу на обробку відходів: кого це стосується 

Ганна Велика

Маємо чергові “милиці”, які відомство підставляє, аби запобігти колапсу у сфері поводження з відходами

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України пропонує дозволити суб’єктам господарювання, які мають позитивні висновки державної екологічної експертизи або позитивні висновки з оцінки впливу на довкілля, отримувати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів за спрощеною процедурою.

Проєкт постанови Кабінету міністрів України, який містить відповідні зміни до законодавства, відомство розмістило для ознайомлення на офіційному сайті. Цей документ має назву "Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів".

Якщо уряд ухвалить ці зміни, то кількість суб’єктів господарювання, які матимуть можливість отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів у спрощеному порядку, суттєво збільшиться.

Хто зможе отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою

Тепер до цієї категорії належать суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з відходами за кодами R1-R13 та за кодами D1-D15, якщо вони мають один із наступних документів:

а) позитивний висновок державної екологічної експертизи на поводження з відходами:

  • небезпечними (збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення);
  • побутовими (оброблення, перероблення, утилізація, знешкодження і захоронення);

б) позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля, яким визначено допустимість провадження видів планованої діяльності та об’єктів поводження з відходами:

  • операції у сфері поводження з небезпечними відходами (зберігання, оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення);
  • операції у сфері поводження з побутовими та іншими відходами (оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення) обсягом 100 тонн на добу або більше;
  • установки для промислової утилізації, видалення туш тварин та/або відходів тваринництва;
  • утилізація, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.

Як отримати дозвіл у полегшеному порядку

Проєкт постанови передбачає 2 варіанти:

  1. Реєстрація на ЕкоСистемі, створення та заповнення облікового запису у модулі е-Відходи. Після цього в електронному кабінеті користувача підприємства зможуть вести облік та подавати звітність.
  2. Для отримання дозволу на діючі об’єкти оброблення відходів, діяльність яких не зазнала розширень та змін – подання документів, визначених Порядком видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, крім додатка 13 до цього Порядку для підприємств, які захоронюють відходи на полігонах.

Строки дії отриманих дозволів

Варто наголосити, що дія дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів за кодами R1-R13 та D1-D15 припиняється 1 вересня 2025 року.

До 1 вересня 2025 року для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами суб’єкти господарювання можуть подавати позитивні висновки державної екологічної експертизи на поводження з відходами та позитивні висновки з оцінки впливу на довкілля, яким визначено допустимість провадження видів планованої діяльності та об’єктів поводження з відходами.

“Дія ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами для зазначених суб’єктів господарювання припиняється 1 вересня 2025 року”, – йдеться у доданому пункті 11-1 до Порядку.

Нагадаємо, наприкінці серпня 2024 року Кабмін запровадив експериментальний проєкт щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. Він передбачає, що отримати дозвіл за спрощеною процедурою можуть підприємства, які працюють з відходами, що не є небезпечними, та діяльність яких мінімально впливає на довкілля.

Читайте також
Уряд затвердив для України “дорожню карту” управління відходами до 2033 року
Уряд затвердив для України “дорожню карту” управління відходами до 2033 року

Кожна область матиме 1 рік на розробку регіонального плану щодо поводження з відходами

В Україні запустили платформу, яка допомагатиме розв'язати проблему відходів руйнувань
В Україні запустили платформу, яка допомагатиме розв'язати проблему відходів руйнувань

Її розробники пропонують переосмислити ставлення до вторинних матеріалів і побачити в них цінний ресурс

8 цікавих фактів про переробку сміття, які вас здивують
8 цікавих фактів про переробку сміття, які вас здивують

Правильна утилізація — питання безпеки для всіх нас

У Бородянці на Київщині розпочали екологічно переробляти будівельне сміття
У Бородянці на Київщині розпочали екологічно переробляти будівельне сміття

Отриману сировину використають для будівництва основи доріг, вироблення будівельної продукції, як наповнювачі для будівельних розчинів чи конструкцій або для укріплення річкових узбереж