Майбутнє системи торгівлі викидами ЄС: експерти дали рекомендації зі збереження ефективності shutterstock

Майбутнє системи торгівлі викидами ЄС: експерти дали рекомендації зі збереження ефективності

Ганна Велика

Вони закликали до швидких, зважених та продуманих змін

Для збереження ефективності європейської системи торгівлі квотами на викиди потрібна її адаптація до нових економічних умов, вдосконалення механізму вуглецевого коригування імпорту, а також збалансування ціни вуглецевих кредитів та витрат підприємства на дотримання вимог щодо викидів.

Про це заявили фахівці ініціативи “Європейський круглий стіл з питань зміни клімату та сталого переходу” (European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition – ERCST) у своєму третьому звіті за проєктом “Майбутнє торгівлі квотами на викиди в ЄС”.

Експерти виділили 6 основних аспектів, на які потрібно звернути увагу посадовцям ЄС, аби зберегти ефективність європейської системи торгівлі квотами на викиди (СТВ ЄС – EU ETS) парникових газів як цінового сигналу та захистити конкурентоспроможність промисловості ЄС. Наводимо основні тези:

1. Адаптація та вдосконалення EU ETS

  • система торгівлі квотами на викиди має бути адаптована до нових економічних умов і реалій глобальної конкуренції;
  • необхідне розширення покриття: включення нових секторів, таких як муніципальні відходи та сільське господарство, а також створення єдиної системи після 2031 року (об’єднання ETS1 та ETS2);
  • варто підвищити гнучкість управління системою, зокрема через реформу резерву ринкової стабільності (MSR) та можливість оперативного реагування на ринкові зміни.
  1. Посилення супровідних механізмів
  • необхідне вдосконалення механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM), яке передбачає, зокрема усунення ризиків обхідних схем (наприклад, реекспорту).

“Однак значні проблеми залишаються, і майбутній процес перегляду цього року має вирішальне значення, оскільки часу для підходу, який ґрунтується на спробах і помилках, залишилося обмаль. На відміну від СТВ, яка еволюціонувала шляхом численних коригувань протягом багатьох років, CBAM має бути доопрацьований швидко, щоб забезпечити його ефективність”, – йдеться у звіті.

  • продовження використання цільових фондів (Innovation Fund, Modernisation Fund, Just Transition Fund, Hydrogen Bank) для зниження витрат на декарбонізацію.

3. Збалансування ціни та вартості

  • на думку експертів ERCST, ринкова ціна вуглецевих кредитів EUA (EU Allowances) має залишатися досить високою, щоб мотивувати до декарбонізації;

  • при цьому вартість для промисловості не повинна бути непомірною – її слід пом’якшувати через безкоштовні квоти (тимчасово), компенсацію непрямих витрат (наприклад, через ціну на електроенергію), а також інвестиційну підтримку.

4. Створення можливостей для міжнародної торгівлі квотами та вилучення вуглецю

  • інтегрувати механізми вилучення вуглецю (Carbon dioxide removal – CDR) – як внутрішні, так і міжнародні – у рамках наступного перегляду EU ETS;

“Вилучення може відігравати вирішальну роль у досягненні нульового балансу та сприяти ефективному функціонуванню вуглецевого ринку”, – йдеться у звіті.

  • розглянути зв’язування з іншими ринками, наприклад, із системою торгівлі квотами Великобританії.

5. Підтримка попиту на низьковуглецеві продукти

Автори звіту наголошують на необхідності інвестувати у створення попиту на екологічну продукцію. Вони пропонують це реалізувати через:

  • державні закупівлі;

  • маркування;

  • підтримку споживчих ринків.

6. Забезпечення соціальної справедливості та прийнятності

ETS2 (для транспорту й будівель) може бути складним для малих та середніх підприємств і домогосподарств, які не мають безкоштовних квот, тому необхідно заздалегідь підготувати заходи соціальної підтримки, попереджають фахівці.

“Витрати, пов'язані з СТВ ЄС, не повинні бути непосильним тягарем для тих, кому необхідно здійснити декарбонізацію. Високі ціни не слід плутати з високими витратами – ми прагнемо до високих цін, але таких, які промисловість може понести, і які не загрожують її життєздатності”, – говорять у ERCST.

Наприкінці листопада ЕкоПолітика писала про те, що у ЄС порахували, наскільки ефективним був їхній ринок вуглецю у 2023-2024 роках. Виявилося, що скорочення викидів за 2023 рік та першу половину 2024 року склало історичну цифру – 16,5%, а порівняно з викидами від установок у 2005 році зниження відбулося на 47,6%.

Читайте також
У ЄС все менше країн підтримують скорочення викидів на 90% до 2040 року
У ЄС все менше країн підтримують скорочення викидів на 90% до 2040 року

Зміни у риториці політиків у більшості випадків пов’язані зі змінами у керівних органах держав

Стало відомо, скільки ЄС готовий вкласти у декарбонізацію своєї сталеливарної промисловості
Стало відомо, скільки ЄС готовий вкласти у декарбонізацію своєї сталеливарної промисловості

Наші підприємства про такі суми можуть тільки мріяти

Кліматична ціль ЄС на 2035 рік буде досягнута, але затримка з 2040-м насувається 
Кліматична ціль ЄС на 2035 рік буде досягнута, але затримка з 2040-м насувається 

Запізнення може бути обумовлене частково призупиненням законотворчості в ЄС в рік виборів до Європарламенту, а також наявністю політичного тиску

Єврокомісія заявила, що ЄС відстає від планів щодо досягнення нульового забруднення
Єврокомісія заявила, що ЄС відстає від планів щодо досягнення нульового забруднення

Країни блоку прагнуть до 2050 року зменшити антропогенне забруднення до рівня, безпечного для здоров'я людей і довкілля