Кожна людина на планеті дихає отруйним повітрям – дослідження shutterstock

Кожна людина на планеті дихає отруйним повітрям – дослідження

Катерина Бєлоусова

Науковці вважають, що безпечного рівня забруднення повітря не існує

Дослідження науковців з Університету Монаш, Австралія, показало, що понад 99,9% людей на планеті дихає повітрям з перевищеним вмістом твердих часточок PM 2,5.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає безпечним повітря з концентрацією PM 2,5 не більш ніж 5 мікрограмів на м3, а таким дихає лише 0,001% населення, повідомляє The Washington Post.

Зазначається, що результати дослідження підкреслюють зростаючу нагальність того, щоб суспільство зосередилося на обмеженні основних джерел забруднення повітря. Зокрема викидів від електростанцій, промислових об’єктів і транспортних засобів.

"Несподіваний результат полягає в тому, що майже в усіх частинах світу середня річна концентрація PM 2,5 перевищує норми якості повітря, рекомендовані ВООЗ", – сказав провідний автор дослідження Юмін Го.

Науковці виявили, що найвищі концентрації забруднювача спостерігалися у Східній та Південній Азії, а також у Північній Африці. Окрім того, в усьому світі 70% днів року рівень забруднення перевищував рекомендовані норми. Проте рівень твердих частинок зменшився в Європі та Північній Америці. Це може бути повʼязане з законодавством та узгодженими зусиллями, спрямованими на зменшення забруднення повітря.

Дослідження показало, що у деяких місцях забруднення повітря також було вищим залежно від пори року. Наприклад, рівень твердих частинок збільшився на північному сході Китаю протягом зими. Автори припустили, що це повʼязано зі збільшення використання викопного палива для опалення в холодні місяці. Окрім того, в країнах Амазонії виявили більш високі рівні твердих частинок протягом серпня та вересня. Це потенційно пов’язано з тим, що фермери очищають землю вогнем, тобто використовують підсічно-вогневий обробіток землі.

В матеріалі підкреслили, що у 2019 році через забруднення повітря в усьому світі померло майже 7 мільйонів людей. Часточки PM 2,5 мають розмір до 2,5 мікрона і можуть потрапляти в кров та легені й викликати серйозні захворювання, зокрема онкологічні.

Зазначається, що до 2021 року рекомендований ВООЗ рівень PM 2,5 був вдвічі більшим. Допустимі межі зменшили, щоб стимулювати зменшення забруднення. 

Дослідження показало, що навіть за попередніми стандартами ВООЗ лише 1,8% дихає чистим повітрям.

На думку багатьох вчених, навіть незначні концентрації забруднення повітря можуть мати негативний вплив на здоров’я людей. Адже безпечного рівня забруднення повітря не існує.

Так керівник відділу кардіології в Університетському медичному центрі Університету Йоганна Гутенберга в Майнці, Німеччина, Томас Мюнцель сказав, що результати дослідження узгоджуються з його попередніми дослідженнями. Він виявив, що висока кількість надмірних смертей, здебільшого від проблем серцево-судинної системи, викликані забрудненням повітря. Дослідження також показало, що навіть концентрації PM 2,5 від 2 до 5 мікрограмів можуть спричинити надмірну смертність.

Нагадаємо, дослідження ООН показало, що кількість летальних випадків через забруднення повітря щороку сягає 7 млн.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, мозок людей похилого віку, які живуть у містах з забрудненим повітрям, деградує від забрудненого повітря.

Читайте також
У Києві хочуть розробити офіційні правила розміщення генераторів
У Києві хочуть розробити офіційні правила розміщення генераторів

Минулого року від містян надходило багато скарг на їх використання

КМВА призупиняє роботу скандального заводу у Києві через перевищення викидів
КМВА призупиняє роботу скандального заводу у Києві через перевищення викидів

На його діяльність неодноразово скаржилися мешканці столичних районів Сирець, Куренівка та Нивки

У Києві станом на ранок зберігається високий рівень забрудненості повітря
У Києві станом на ранок зберігається високий рівень забрудненості повітря

Радіаційний фон на території всього міста у нормі

1 та 2 жовтня у Києві погіршиться якість повітря – до міста дістанеться пилова буря
1 та 2 жовтня у Києві погіршиться якість повітря – до міста дістанеться пилова буря

Раніше вона вже охопила східні та північно-східні області України