Київ другий рік поспіль увійшов у ТОП-30 столиць миру з найбільш чистим повітрям shutterstock

Київ другий рік поспіль увійшов у ТОП-30 столиць миру з найбільш чистим повітрям

Катерина Бєлоусова

Стан повітря покращився завдяки зменшенню кількості підприємств-забруднювачів та автомобілів на дорогах

Київ у 2023 році вдруге потрапив у рейтингу 30 столиць світу з найкращими показниками стану повітря від міжнародного сервісу IQAir та посів 22 місце зі 114 столиць.

Місто опинилося у "зеленій зоні" з показником річної концентрації пилу PM2,5 8,9 мг/м3, повідомляє пресслужба КМДА.

Зазначається, що у 2022 році річна концентрація пилу PM2,5 у місті сягала 9,5 мг/м3. Київ опинився в рейтингу поруч з такими столицями як Відень (Австрія), Амстердам (Нідерланди), Копенгаген (Данія) тощо.

"Приємно, що другий рік поспіль Київ входить у тридцятку міст світу з найчистішим повітрям за версією міжнародного сервісу IQAir. Варто говорити про комплексну причину такого розвитку подій”, – сказав заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів.

Він пояснив, що причиною покращення якості повітря є:

  • зниження антропогенного впливу від початку повномасштабної війни, а саме зменшення кількості підприємств-забруднювачів та автомобілів на дорогах;
  • додавання міської системи моніторингу з 2022-го до переліку джерел, що враховуються при розрахунку світового рейтингу міст за якістю повітря, що вплинуло на об’єктивність звіту.

Директор департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний підкреслив, що протягом 2023 року  90% часу загальний рівень забрудненості повітря в Києві був низький або дуже низький. Це означає, що переважну більшість часу кияни дихали чистим повітрям.

“Звісно, як і в будь-якому мегаполісі, в Києві час від часу бувають періоди, коли ми фіксуємо погіршення якості повітря”, – сказав він.

Возний пояснив, що причини погіршення якості повітря можуть бути різноманітні, наприклад:

  • метеорологічні умови;
  • транскордонний вплив, тобто наслідки пилових бур, що вирують за сотні кілометрів від Києва.

Зазначається, що у Києві функціонує найбільша в Україні автоматизована система моніторингу якості повітря з 46 індикативних та 7 референтних пунктів. Дані щодо якості повітря доступні у режимі онлайн на сайті департаменту захисту довкілля та у застосунку “Київ Цифровий”.

У пресслужбі підкреслили, що серед мегаполісів із найбільш забрудненим повітрям опинилися:

  • Нью-Делі (Індія);
  • Дакка (Бангладеш);
  • Багдад (Ірак). 

А з найчистішим повітрям:

  • Сан-Хуан (Пуерто-Рико);
  • Веллінгтон (Нова Зеландія);
  • Канберра (Австралія).

Нагадаємо, щорічний звіт IQAir показав, що якість повітря у 2023 році лише у семи з 134 країн відповідала рекомендаціям Всесвітня організація охорони здоров'я за річними концентраціями вмісту пилу PM2,5 до 5 мкг/м3. Україна посіла 107 місце у рейтингу забруднення з показником 8,6 мкг/м3.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Києві протягом 87% часу у 2023 році, тобто близько 10,5 місяців, індекс якості повітря, а отже рівень забрудненості, був низьким або дуже низьким.

Читайте також
Якість повітря у Києві знову погіршилася: названо причини та рекомендації
Якість повітря у Києві знову погіршилася: названо причини та рекомендації

Спеціалісти запевняють, що така ситуація є типовою для осіннього періоду

У Києві знову погіршилася якість повітря
У Києві знову погіршилася якість повітря

Це пов’язують із пожежами та несприятливими метеоумовами