Кабмін ухвалив низку важливих рішень у довкіллєвій сфері Міндовкілля

Кабмін ухвалив низку важливих рішень у довкіллєвій сфері

Олена Яценьо

Серед них – затвердження Плану заходів із реалізації Концепції підвищення рівня хімічної безпеки до 2026 року

У вівторок, 26 квітня, Кабінет міністрів України ухвалив низку важливих рішень у довкіллєвій сфері – від комплексного моніторингу довкілля до зміцнення хімічної безпеки країни та подальшої цифровізації екологічних послуг.

Про рішення уряду розповів під час брифінгу голова Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Кабмін схвалив законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля", який покликаний створити єдину державну систему моніторингу довкілля.

За словами Стрільця, коли проєкт закону підтримає парламент, кожен компонент довкілля (вода, повітря, ґрунти) буде підлягати системному спостереженню на чотирьох рівнях – від державного до об’єктового.

Буде створено ефективну, прозору та відкриту систему моніторингу довкілля, яка стане важливою частиною державного управління у сфері безпеки довкілля і допоможе оперативно виявляти та реагувати на екологічні загрози.

"На місцях будуть створювати регіональні центри моніторингу довкілля, а всі екологічні дані збиратимуться на Єдиній електронній інформаційній платформі, щоб бути доступними кожному українцю в режимі 24/7. Ще одним важливим аспектом нової системи стане її подальша інтеграція до загальноєвропейської системи моніторингу всіх компонентів довкілля", – наголосив очільник Міндовкілля.

Єдина система відповідатиме міжнародним стандартам екологічного управління, зокрема вимогам і директивам Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.

Також уряд затвердив План заходів із реалізації Концепції підвищення рівня хімічної безпеки до 2026 року.

Документ розробило Міндовкілля на виконання Указу Президента "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року "Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки на території України" від 19 березня 2021 р. № 104.

"Створення комплексної системи управління хімічною безпекою нині набуло ще більшої актуальності. Після перемоги над агресором нам потрібно буде ліквідовувати наслідки забруднення довкілля небезпечними хімічними речовинами. Крім того, у післявоєнний період активно відновлюватиметься економіка і хімічна промисловість також, відбудовуватимуться населені пункти. Тож мають діяти ефективні інструменти моніторингу та контролю", – зазначив Стрілець.

Виконання документа дасть змогу створити потрібний правовий базис та:

  • адаптувати національне законодавство до міжнародного і європейського в питаннях хімічної безпеки та поводження з пестицидами й біоцидами;
  • удосконалити законодавство про охорону здоров’я від негативного впливу хімічних речовин;
  • організувати систему надання медичної допомоги у випадках порушень вимог управління хімічною безпекою та хімічними речовинами;
  • покращити систему моніторингу хімічних речовин у компонентах навколишнього природного середовища;
  • розробити заходи щодо зменшення надходження забруднювальних речовин у довкілля;
  • створити інформаційну систему управління хімічною безпекою та хімічними речовинами;
  • зміцнити кадровий потенціал і підвищити обізнаність громадян у цій сфері.

Окрім того, уряд спростив процедуру оформлення висновку на транскордонне перевезення відходів Жовтого переліку, перевівши її в онлайн-формат.

Відтепер суб’єкти господарювання зможуть надсилати документи для отримання висновку про транскордонне перевезення небезпечних відходів онлайн - на електронну пошту Міндовкілля.

Після розгляду цих документів рішення про надання письмової згоди (повідомлення) про перевезення відходів також оформлюватимуть в електронній формі та вноситимуть до Єдиного державного інформаційного вебпорталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".

Онлайн-висновок надсилатимуть не заявнику, а відразу компетентному органу країни імпорту, експорту чи транзиту відходів.

"Уперше ми забезпечимо електронний обмін інформацією з країнами-учасницями Базельської конвенції замість паперу, на який ще вчора витрачалося багато часу. Водночас отримуємо якісно новий рівень контролю за перевезенням через кордон небезпечних відходів", – сказав міністр на брифінгу.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Кабінет міністрів України вдосконалив порядок ведення Державного водного кадастру, інтегрувавши його з ЕкоСистемою.

Читайте також
Ставчук розповіла про екологічні досягнення за час роботи в Міндовкілля
Ставчук розповіла про екологічні досягнення за час роботи в Міндовкілля

Напрацювання мають трансформуватися в принципи і плани дій щодо зеленого відновлення України

Нова заступниця міністра екології втрапила у скандал: екоактивісти висунули звинувачення
Нова заступниця міністра екології втрапила у скандал: екоактивісти висунули звинувачення

Від Кабінету Міністрів вимогають відкритої кадрової політики у сфері захисту довкілля

У Міндовкілля кадрові рішення ухвалюють потайки від профільного комітету, — нардепка
У Міндовкілля кадрові рішення ухвалюють потайки від профільного комітету, — нардепка

Криворучкіна вимагатиме від міністра звіту перед комітетом стосовно ефективності одночасної заміни такої кількості держчиновників