В ЄС протягом травня-серпня 2022 року сонячна генерація зросла на 28%, що дозволило заощадити 20 млрд м3 газу, імпорт якого коштував би €29 млрд.
У пікові літні місяці сонячна енергія генерувала рекордні 12% усієї електроенергії блоку, порівняно з 9% влітку 2021 року, повідомляє Carbon Brief.
В матеріалі зазначили, що багато країн ЄС уже збільшили цілі щодо використання відновлюваних джерел енергії після різкого зростання цін на газ і вторгнення росії в Україну, для заміни імпорту дорогого газу.
Успіх сонячної енергії може допомогти блоку вийти з енергетичної та кліматичної кризи. А СЕС можуть у майбутньому відігравати набагато більшу роль в енергоміксі Європи.
“Наразі Європа переживає енергетичну кризу безпрецедентних масштабів. Обмеження поставок викопного палива з боку росії підштовхує ціни на електроенергію до рекордно високого рівня, додатковий стрес викликаний неробочим ядерним реактором у Франції та посухою, яка впливає на виробництво гідроелектроенергії в багатьох європейських країнах”, – йдеться у повідомленні.
Влітку 2022 року сонячна енергетика забезпечила рекордно високий рівень генерації, який ставить її на один рівень із вітром і випереджає гідроелектростанцію, хоча все ще на чотири відсоткові пункти відстає від вугільної.
Окрім того, сонячна енергетика розвивається дуже швидко.
Автори підкреслили, що в ЄС спостерігається постійне збільшення встановленої сонячної потужності на 15% у порівнянні з минулим роком – із 104 ГВт у 2018 році до 162 ГВт у 2021 році. Стрибок сонячної генерації літа 2022 року показує, що накопичена потужність окупається.
Так Нідерланди виробили майже чверть своєї електроенергії за допомогою сонячної енергії (23%), що є найвищою часткою в ЄС. Також високі показники мають Німеччина (19%) та Іспанія (17%).
На розвиток сонячної енергії впливає не лише якість світла, а й ефективна політика, зокрема поєднання фінансових стимулів та урядових ініціатив. Адже розширюють сонячну генерацію як південні, так і північні європейські країни, наприклад Нідерланди.
В матеріалі зазначили, що найшвидше зростання сонячної генерації з 2018 року спостерігалося в Польщі. Країна збільшила виробництво сонячної енергії в 26 разів – хоча і з низької бази – в результаті буму використання дахової сонячної енергії для домогосподарств, спричиненого субсидіями фотоелектричної енергії та зростанням цін на електроенергію, що працює на вугіллі та газі.
За даними Google Trends, пошукові терміни, пов’язані з сонячними батареями влітку 2022 року досягли рекордного рівня в таких великих економіках, як Німеччина, Великобританія, Франція та Іспанія. Споживачі намагаються зменшити свої рахунки за електроенергію за рахунок СЕС.
“Оскільки Міжнародне енергетичне агентство оголосило, що сонячна енергія в правильних місцях тепер пропонує найдешевшу електроенергію в історії, її швидке зростання, схоже, продовжиться”, – додали в матеріалі.
Нагадаємо, в Іспанії запустили найбільшу в Європі сонячну електростанцію Francisco Pizarro потужністю 590 МВт.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у 2021 році світові викиди вуглецю від виробництва сонячних панелей склали 0,15% від глобальних викидів енергетики (52 тисячі кт), а протягом десятиліття зросли в 4 рази.