Єврокомісія пропонує відтермінувати продаж сертифікатів CBAM до лютого 2027 року  shutterstock

Єврокомісія пропонує відтермінувати продаж сертифікатів CBAM до лютого 2027 року 

Ганна Велика

Але заплатити доведеться і за товари, імпортовані у 2026 році

Європейська комісія пропонує Європейському Парламенту та Раді внести зміни до Регламенту (ЄС) 2023/956 та відтермінувати платежі в рамках механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM) до лютого 2027 року.

Така пропозиція міститься у так званому омнібус-пакеті до Угоди про чисту промисловість, оприлюдненому 26 лютого.

Пропонується передбачити особливий режим для першого року дії фінансового коригування CBAM. Декларанти зможуть придбати сертифікати CBAM з лютого 2027 року, щоб покрити викиди, вбудовані в товари CBAM, які вони імпортували протягом 2026 року.

Метод розрахунку цін на сертифікати не зміниться, і сертифікати, придбані протягом певного тижня у 2027 році для покриття викидів за 2026 рік, відображатимуть відповідну тижневу ціну у системі торгівлі квотами на викиди (СТВ) парникових газів, розраховану Єврокомісією.

Дату початку продажу автори документа пропонують перенести на 1 лютого (замість 1 січня), щоб дати більше часу декларантам для збору даних, а митним системам – для внесення відповідних даних про останній імпорт у 2026 році до реєстру CBAM.

Вони зазначають, що попри скорочення часу, який декларанти повинні будуть витратити на придбання сертифікатів на весь свій імпорт з 1 січня 2026 року, вони все одно матимуть два місяці для придбання сертифікатів до першого застосування "правила 50%" (наразі "правила 80%") у першому кварталі 2027 року, тобто з 1 січня до 31 березня 2027 року.

“Оскільки декларанти CBAM не можуть придбати сертифікати CBAM у 2026 році, необхідно визначити відповідну ціну СТВ ЄС для придбання сертифікатів CBAM у 2027 році стосовно викидів, вбудованих у товари CBAM, імпортовані у 2026 році”, – йдеться у документі.

Для цього Єврокомісія розрахує ціну сертифікатів CBAM на основі середньоквартальної ціни закриття квот СТВ ЄС у кварталі імпорту товарів CBAM, яким відповідають ці викиди.

Провідний консультант щодо CBAM британської консалтингової компанії Redshaw Advisors Ден Малескі попередив, що попри відтермінування, фінансове зобов'язання залишається незмінним, і імпортери, як і раніше, повинні здати сертифікати CBAM у 2027 році за викиди, закладені в імпорт 2026 року. Він говорить, що деякі компанії можуть відкласти закупівлі у надії на те, що ціни на вуглецеві квоти залишаться стабільними.

“Однак ринки вуглецевих квот за своєю природою є нестабільними. Компанії, які забезпечують витрати на інші фактори виробництва (наприклад, залізну руду та кокс для виробництва сталі), але залишають витрати на викиди вуглецю відкритими, ризикують суттєво знизити маржу, якщо ціни зростуть”, – застеріг експерт.

Днями ЕкоПолітика повідомляла про те, що в ЄС оприлюднили Угоду про чисту промисловість та розповідала про її основні нововведення.

Читайте також
У ЄС вже триває прийом заявок на отримання статусу декларанта CBAM
У ЄС вже триває прийом заявок на отримання статусу декларанта CBAM

Повноцінне застосування механізму вуглецевого коригування імпорту ЄС розпочнеться вже з 1 січня 2026 року

Міндовкілля похвалилося прогресом України щодо СВАМ: чи насправді це так?
Міндовкілля похвалилося прогресом України щодо СВАМ: чи насправді це так?

Спойлер: ознак того, що українські посадовці справді зацікавлені у тому, аби допомогти вітчизняним промисловцям в умовах повноцінного запровадження вуглецевого мита ЄС, ми не знайшли

Екокомітет звернувся до європейських партнерів про відстрочку Україні від CBAM
Екокомітет звернувся до європейських партнерів про відстрочку Україні від CBAM

Про необхідність такого кроку стейкхолдери говорили вже досить давно

Норвегія має намір запровадити CBAM з 2027 року
Норвегія має намір запровадити CBAM з 2027 року

Цей крок позиціонується як перемога для норвезької промисловості та конкурентоспроможності