СОР29 відбудеться у Баку у листопаді: у центрі уваги – фінанси shutterstock

СОР29 відбудеться у Баку у листопаді: у центрі уваги – фінанси

Ганна Велика

Делегати від країн обговорять створення прозорої системи для відстеження виділених коштів і напрямків їхнього використання

Нова глобальна мета кліматичного фінансування буде центральною темою  кліматичного саміту COP29, який відбудеться з 11 по 22 листопада у столиці Азербайджану Баку.

Про це повідомляє видання Euronews.

Конференцію ООН з питань зміни клімату COP29 вже охрестили "фінансовим COP", бо основну увагу країни планують приділити саме питанням виділення та використання коштів для потреб клімату.

У своєму першому офіційному листі до сторін новопризначений президент COP29 Мухтар Бабаєв підкреслив, що двома основними завданнями саміту будуть посилення амбіцій та стимулювання дій.

Вперше за 15 років країнам потрібно буде погодити нову глобальну фінансову мету, відому як "нова колективна кількісна ціль кліматичного фінансування" (NCQG). Окрім загальної цифри, на саміті буде багато суперечок щодо умов NCQG, зокрема:

  • хто буде донорами та реципієнтами;
  • скільки коштів надійде з державних та приватних джерел;
  • чи буде це у формі грантів або кредитів.

Зокрема, на зустрічі обговорюватимуть, як замінити поточне зобов’язання багатих країн, встановлене у 2009 році, надавати $100 млрд щороку на боротьбу зі зміною клімату.

Ця сума вже виявилася недостатньою, тому тепер делегати від держав намагатимуться знайти нові шляхи, щоб залучити більше коштів. Особливо це актуально для країн, які найбільше страждають від зміни клімату. Їм потрібно від $500 млрд до понад $1 трлн на рік, щоб перейти на чисті технології та підготуватися до викликів, які з’явилися через зміну клімату.

Після низки перемог на COP28 в Дубаї минулого року – в тому числі офіційного запуску нового фонду для жертв кліматичних змін – країни, що розвиваються, занепокоєні тим, щоб попередні зобов'язання були виконані та вдосконалені.

Основний акцент на COP29 буде на тому, щоб багаті країни не лише збільшили фінансування, але й надавали його у вигляді грантів або дешевих кредитів. Це має допомогти країнам, що розвиваються, реалізовувати їхні кліматичні плани й підвищити стійкість до кліматичних катастроф.

Ще одним важливим завданням делегати називають створення прозорої системи для відстеження виділених коштів і напрямків їхнього використання. Вона допоможе побудувати довіру між країнами та забезпечити ефективну реалізацію проєктів зі скорочення викидів та адаптації до змін клімату.

Серед важливих тем цьогорічного кліматичного саміту – посилення зобов'язань країн G20, на які приходиться 75% світових викидів. Їх закликають переглянути та посилити свої кліматичні плани до 2030 і 2035 років, щоб досягти скорочення викидів.

Раніше цього тижня міністри ЄС схвалили свої висновки щодо кліматичного фінансування, зобов'язавшись продовжувати колективну мобілізацію $100 млрд на рік до 2025 року, а також встановити "амбітні" NCQG на наступний період.

На початку червня ЕкоПолітика повідомляла, що у німецькому Бонні проходила конференція з питань зміни клімату, яка є важливим етапом у підготовці до 29 конференції ООН зі зміни клімату – The 29th Conference of the Parties (COP29), яка відбудеться у листопаді цього року в столиці Азербайджану Баку.

Читайте також
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися

Конференцію довелося пролонгувати, аби прийняти фінальну резолюцію

Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP
Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP

Зокрема, це стосується вибору країни, яка прийматиме головну подію року у сфері клімату

Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям
Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям

Напруга між країнами Глобального Півдня та Півночі продовжує зростати

У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування
У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування

Згідно з графіком, міністри мають час до п'ятниці 22 листопада, щоб знайти компроміс