Екоспільнота виступила проти скандального законопроєкту №12414: у чому ризик для довкілля shutterstock

Екоспільнота виступила проти скандального законопроєкту №12414: у чому ризик для довкілля

Ганна Велика

Парламент та президента закликають скасувати руйнівні зміни до законодавства

Численні природоохоронні громадські організації оприлюднили свої заяви щодо неприпустимості обмеження незалежності антикорупційних органів в Україні, яке передбачається у проголосованому Верховною Радою та підписаному президентом України Володимиром Зеленським законопроєкті №12414.

ЕкоПолітика зібрала заяви екоактивістів та їхню аргументацію проти прийняття цього документа.

Що викликало широкий суспільний резонанс

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414 "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних зі зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану". Того ж дня його підписав очільник держави.

За оцінками антикорупційних органів та громадськості, в законопроєкт були внесені правки, які фактично знищують незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і підпорядковують їх діяльність призначеному президентом без жодного конкурсу генеральному прокурору.

Реакція суспільства на таке законодавче рішення була миттєвою та вкрай негативною: тисячі людей вийшли на протести у багатьох містах країни. Громадські організації, антикорупційні активісти, журналісти та деякі політики різко засудили ухвалення закону, називаючи його "поверненням у часи Януковича" та спробою знищити ключові антикорупційні здобутки Революції Гідності.

Міжнародні партнери України також висловили стурбованість із цього приводу й нагадали, що незалежність антикорупційних інституцій є ключовою вимогою та умовою для подальшої євроінтеграції та фінансової допомоги.

Які ризики для довкілля бачать екоактивісти

Найбільше об'єднання прокліматичних громадських організацій України – Українська кліматична мережа (УКМ) – заявило, що законопроєкт №12414 не лише обмежує незалежність антикорупційних органів, а й створює передумови для зростання рівня безкарності за руйнівний вплив на довкілля України.

Члени УКМ вважають, що відсутність ефективного контролю та покарання за корупційні правопорушення створить ще більше шляхів для реалізації проєктів і схем, які ігноруватимуть екологічні стандарти та призводитимуть до знищення унікальних природних екосистем.

“Прикладів забудови гірських полонин вітряками, неконтрольованого видобутку корисних копалин, несанкціонованих скидів стане у рази більше, якщо ми будемо мовчати”, – впевнені активісти.

В Українській природоохоронній групі (УПГ) зазначили, що цей закон прийняли “з порушенням регламенту, всупереч євроінтеграційним зобов’язанням України, без попереднього публічного обговорення чи хоча б повідомлення про доцільність його запровадження – тобто з тотальним ігноруванням думки громадськості”.

“Де гарантія, що завтра таким самим чином не захочуть скасувати запроваджену в рамках євроінтеграції процедуру оцінки впливу на довкілля? Знищити всі екологічні обмеження на рубки лісу? Скасувати режими прибережних захисних смуг? Прийняти закони про "іноземних агентів"?” – ставлять питання активісти.

Вони нагадали про важливі довкіллєві документи, які роками не приймаються: євроінтеграційні закони про Смарагдову мережу чи екологічний контроль, природоохоронні закони про земельний податок та багато інших, без яких неможливо завершити євроінтеграційний шлях.

В УПГ впевнені, що охорона природи неможлива без:

  • верховенства права – “бо якщо закони нічого не варті – то ніщо не зупиняє знищення природи”;

  • боротьби з корупцією – “бо корупція дозволяє тим, хто нищить природу, отримувати необхідні рішення та дозволи”;

  • забезпечення участі громадськості у прийнятті рішень – “бо саме небайдужість людей до збереження рідної землі є базою природоохоронного руху”;

  • невідворотності відповідальності за порушення законодавства – “бо безкарність є стимулом і далі проводити незаконні рубки, оранки, здійснювати незаконне будівництво гребель та вітряків, добування корисних копалин тощо”.

Природоохоронці нагадали, що ситуація погіршується ще ліквідацією профільного Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, яке “забезпечувало баланс та систему противаг у прийнятті рішень щодо збереження та використання природних ресурсів”.

У ГО “ЕкоМісто” заявили, що прийняття законопроєкту №12414 є прямою загрозою для розвитку прозорих, безпечних і комфортних міст. Активісти пояснили, що послаблення антикорупційного нагляду “створює живильне середовище для незаконних забудов, зловживань у публічних закупівлях, непрозорого розподілу бюджетних коштів і ігнорування потреб громадян у міському просторі”.

“Відкати, кулуарні домовленості та політична недоторканність знову можуть стати нормою – ціною стане втрата зелених зон, якісної мобільності, доступності та довіри до місцевої влади”, – наголосили вони.

Проти прийняття законопроєкту №12414, який після підписання президентом отримав номер 4555-IX, висловилися також у ГО “Екоклуб”. Члени організації вважають, що брак ефективного контролю й покарання за корупцію відкриє ще більше можливостей для реалізації проєктів і схем, що ігнорують екологічні стандарти та спричиняють руйнування унікальних природних екосистем. Вони попередили: у випадку, якщо суспільство залишиться байдужим, випадків забудови гірських полонин вітряками, неконтрольованого видобутку корисних копалин чи несанкціонованих скидів побільшає в рази.

“Корупція руйнує усі сфери, в тому числі й довкілля”, – наголосили в “Екоклубі”.

У ГО Razom We Stand ("Стоїмо Разом") вважають, що законопроєкт №12414 ставить під загрозу не лише незалежність антикорупційних органів, а й саму ідею відбудови України за європейськими стандартами та принципами сталого розвитку.

“Без дієвого антикорупційного контролю ми ризикуємо побачити ще більше схем, що порушують екологічні норми — від варварського видобутку ресурсів до забудови унікальних природних територій. Цей закон також становить пряму загрозу процесу вступу України до ЄС та повоєнної відбудови”, – говорять активісти.

Вони також нагадали, що незалежні антикорупційні інституції є ключовими для залучення приватних інвестицій, які будуть дуже необхідні Україні для “зеленого” відновлення.

Активісти ГО “ЕкоЛтава” наголосили на таких наслідках прийняття законопроєкту №12414 для екологічної сфери:

  • безкарність для корупціонерів у надрокористуванні, лісовому та водному господарстві;

  • ризик "спускання" справ про незаконну забудову, схем на відбудові та тіньову торгівлю дозволами;

  • відновлення "ручного керування" через можливість генпрокурора блокувати або перерозподіляти справи.

“Ослаблення незалежного нагляду означає одне: ще більше безкарних злочинів проти природи, громад і майбутнього. І це може обернутися катастрофою. Екоспільнота не може стояти осторонь”, – заявили в “ЕкоЛтаві”.

Пости проти законопроєкту №12414 розміщені також на офіційних сторінках ГО “Екодія”, “Екологія – Право – Людина”, “Плато”, Zero Waste Lviv та інших організацій.

Нагадаємо, нещодавно екоактивісти заявили, що Верховна Рада може розблокувати процедури з оцінки впливу на довкілля для недобросовісних забудовників.

Читайте також
Верховна Рада може розблокувати процедури ОВД для недобросовісних забудовників, – ГО "Код 21"
Верховна Рада може розблокувати процедури ОВД для недобросовісних забудовників, – ГО "Код 21"

За словами екоактивістів, депутати під прикриттям війни “протягують” фатальні для збереження довкілля рішення

Україна почне представляти Євросоюзу свій прогрес у довкіллєвій сфері
Україна почне представляти Євросоюзу свій прогрес у довкіллєвій сфері

Перед цим пройшли три раунди імітаційних сесій

Адвокати знайшли законопроєкт, який дозволить забудову прибережних захисних смуг
Адвокати знайшли законопроєкт, який дозволить забудову прибережних захисних смуг

Вони наполягають на знятті його з розгляду через невідповідність Конституції України