Екокомітет підтримав Загальнодержавну програму поводження з радіоактивними відходами

Екокомітет підтримав Загальнодержавну програму поводження з радіоактивними відходами shutterstock
Ганна Велика

Серед іншого, вона передбачає проведення державної інвентаризації цього типу відходів

Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендував Верховній Раді прийняти за основу урядовий проєкт Закону №12356 “Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами”.

Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Згідно з інформацією у картці законопроєкту, він вже включений до порядку денного парламенту.

У пояснювальній записці до проєкту Закону №12356 йдеться про те, що попередня програма була розрахована на період 2008-2017 років. Завдання і заходи, передбачені нею, були профінансовані з державного бюджету лише на 10%. Цього фінансування вистачало тільки на утримання інфраструктури поводження з радіоактивними відходами, але не дало змоги у повному обсязі виконати завдання, передбачені програмою. Тому більшість із них не були виконані, необхідні елементи інфраструктури поводження з радіоактивними відходами не створені, як і не створена цілісна система поводження з ними.

Нова Загальнодержавна цільова екологічна програма поводження з радіоактивними відходами розрахована на період з 2025 по 2032 рік.

Основні положення

У розробленому документі:

  1. Визначаються проблеми, на розв’язання яких спрямована Програма.
  2. Обґрунтовується вибір оптимального варіанта розв'язання проблеми з урахуванням переваг та недоліків альтернативних варіантів.
  3. Зазначається мета Програми.
  4. Описуються шляхи та способи розв’язання проблем.
  5. Проводиться оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів, необхідних для виконання Програми.
  6. Характеризуються результати, які будуть досягнуті після своєчасного та ефективного виконання Програми.

Фінансування

Орієнтовний обсяг фінансування Програми за період з 2025 по 2032 рік становитиме 20043,6 млн грн, тобто близько 20 млрд грн. Воно здійснюватиметься за рахунок коштів:

  • Державного фонду поводження з радіоактивними відходами;
  • загального фонду державного бюджету;
  • коштів виробників радіоактивних відходів;
  • міжнародної технічної допомоги;
  • добровільних внесків підприємств, установ, організацій, громадян та інших джерел, не заборонених законодавством.

У пояснювальній записці зазначається, що цей орієнтовний обсяг фінансування може бути змінений під час розробки змін до Програми у разі збільшення/зменшення дохідної частини з джерел фінансування, зазначених вище.

Основні результати виконання Програми економічного характеру:

  • побудовано та введено в експлуатацію обʼєкти першої  та другої черги комплексу “Вектор”;
  • придбано та введено в експлуатацію технологічне обладнання для комплексу “Вектор”;
  • побудовано комплекси з переробки радіоактивних відходів на Хмельницькій та Південноукраїнській атомних електростанціях;
  • побудовано сховища для зберігання контейнерів з радіоактивними відходами на Запорізькій АЕС;
  • побудовано траншеї на пункті захоронення радіоактивних відходів “Буряківка”;
  • модернізовано систему обліку радіоактивних відходів і сформовано бази даних щодо радіоактивних відходів;
  • проведено комплекс пошукових і дослідницьких робіт.

Основні результати виконання Програми екологічного характеру:

  • перевезено відпрацьовані джерела іонізуючого випромінювання до сховища комплексу “Вектор”;
  • проведено державну інвентаризацію радіоактивних відходів;
  • переведено обʼєкти поводження з радіоактивними відходами в екологічно безпечний стан.

Основні результати виконання Програми соціального характеру:

  • пройдено персоналом спеціалізованих підприємств поводження з радіоактивними відходами підготовку, перепідготовку та підвищено їх кваліфікацію;
  • подано на розгляд  Кабінету міністрів України національний план глибокого геологічного захоронення радіоактивних відходів в Україні;
  • розроблено Концепцію геологічного сховища і план вибору майданчика для створення в Україні геологічного сховища.

Нагадаємо, у грудні 2024 року уряд України погодив проєкт Закону України "Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами".

Читайте також
Небезпечний прецедент створено: чому екоактивісти мітингували проти закону № 13693?
Небезпечний прецедент створено: чому екоактивісти мітингували проти закону № 13693?

Зміни до Земельного кодексу фактично позбавляють Смарагдову мережу будь-якого захисту

Рада ухвалила євроінтеграційний проєкт закону про "зелену" енергетику
Рада ухвалила євроінтеграційний проєкт закону про "зелену" енергетику

Документ оновлює дозвільні процедури та запроваджує правила для енергоспільнот

Екоактивісти закликають парламент не голосувати за новий Цивільний кодекс
Екоактивісти закликають парламент не голосувати за новий Цивільний кодекс

Фактично із держвласності зможуть вибути будь-які цінні землі, якщо вони не внесені до реєстру

Уряд скасував застарілу систему звітності для відпрацьованих мастил
Уряд скасував застарілу систему звітності для відпрацьованих мастил

Таким чином влада намагається зменшити адміністративне навантаження у сфері поводження з небезпечними відходами