Найближчим часом Державна екологічна інспекція України не планує відновлювати перевірки бізнесу з огляду на вимоги, зазначені у постанові Кабінету міністрів України №303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану”.
Про це на запит ЕкоПолітики повідомили у Державній екологічній інспекції України.
Згадана постанова передбачає припинення проведення планових та позапланових перевірок підприємств контролюючими органами на період воєнного стану, введеного указом президента України.
Статтею 2 цього документу передбачене проведення позапланових заходів державного контролю тільки за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. У такому випадку дозволенне проведення позапланових перевірок на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах – у випадку екологічних перевірок – це Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
У статті 3 документу зазначається, що у випадку, якщо загроза походить від суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, позапланові перевірки здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Нагадаємо, що на тлі поступового відновлення планових перевірок бізнесів податковою інспекцією та збільшення переліку товарів, виробники яких не звільняються від планових перевірок, почали ширитися чутки щодо відновлення різного роду планових перевірок підприємств.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що під час перевірок підприємств хімпрому тепер проводитимуть фото- та відеозйомку. Це передбачено Порядком фіксації заходів державного нагляду (контролю) у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, затвердженим Кабінетом міністрів України 14 жовтня.
Також уряд змінив критерії оцінки ризику від діяльності підприємств та періодичність їх перевірок. Зміни, внесені у постанову №383 від 20.05.2020 року, запроваджують ризик-орієнтований підхід до здійснення перевірок у сфері захисту довкілля.
Відповідно до цього документу планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються Держекоінспекцією щодо суб’єкта господарювання, що віднесений до:
- високого ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 2 роки;
- середнього ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 3 роки;
- незначного ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 5 років.