Через недолугу реформу галузі відходів тисячі підприємців стануть злочинцями, – PAEW Shutterstock

Через недолугу реформу галузі відходів тисячі підприємців стануть злочинцями, – PAEW

Ганна Велика

На думку спеціалістів, перебудова сфери управління відходами “пробуксовує”, а крайніми у цій ситуації можуть стати бізнеси

Фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) виступили проти запропонованої криміналізації порушень порядку управління відходами, оскільки новий запроваджений Порядок видачі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів за 9 місяців дозволив отримати відповідний документ тільки 73 суб’єктам.

Статистику галузі та аргументацію вони оприлюднили на своєму сайті.

Спираючись на офіційні дані Державної служби статистики, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Екосистеми, спеціалісти навели такі цифри:

  • Декларацію про відходи за 2023 рік подали понад 58 000 заявників.
  • Статистичне спостереження за формою № 1-відходи (річна) "Звіт про відходи" за 2023 рік подали 9 880 респондентів.
  • В реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів – 73 суб’єкти.
ukraine-oss.com

Графіка: ukraine-oss.com.

Тобто за 9 місяців (з грудня 2023 року по вересень 2024 року) дозвіл отримали одиниці підприємств.

У PAEW нагадали, що через зміни, передбачені Законом України "Про управління відходами", значна частина підприємств, які раніше були лише утворювачами, набули статус і оброблювача відходів та зобов’язані отримати дозвіл. Потенційно, це всі суб’єкти, які здійснюють заготівлю вторинної, ресурсноцінної  сировини, металобрухту, місця видалення відходів (МВВ) та полігони захоронення твердих побутових відходів (ТПВ), а також суб’єкти, які використовують біопаливо.

Також фахівці звернули увагу на те, що базове дослідження результативності Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328, так і не було проведено. Це ж стосується і самого закону “Про управління відходами”.

“Відповідно, відсутні підстави стверджувати про досягнення чи не досягнення регуляторним актом цілей, задекларованих при його прийнятті, а тим більше в частині декриміналізації дій, пов’язаних з отриманням дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів”, – говорять у PAEW.

Спеціалісти Асоціації в цілому підтримують необхідність врегулювання питань щодо забезпечення екологічної безпеки та належного управління відходами, але виступають проти запропонованої міністром захисту довкілля Русланом Стрільцем криміналізації порушень у сфері управління відходами.

Вони вважають передчасним прийняття проєктної статті 239-3 "Порушення встановленого законом порядку управління відходами", яка передбачає кримінальну відповідальність, зокрема за здійснення операцій з оброблення відходів, діяльність з управління небезпечними відходами без дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів/ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

“Враховуючи статистичні дані та кількість суб’єктів, які отримали дозвіл, за умови внесення змін потенційними злочинцями стануть десятки тисяч суб’єктів господарювання”, – стверджують у PAEW.

Але є й позитив. Як днями повідомляла ЕкоПолітика, в рамках експериментального проєкту уряд спростив порядок отримання дозволів на оброблення відходів для підприємств.

Читайте також
Відтепер отримати дозвіл на оброблення відходів підприємствам стане простіше
Відтепер отримати дозвіл на оброблення відходів підприємствам стане простіше

Вони можуть долучитися до участі в експериментальному проєкті за власним бажанням

Майже 5 млн грн заплатить селищна рада за стихійні сміттєзвалища на своїй території
Майже 5 млн грн заплатить селищна рада за стихійні сміттєзвалища на своїй території

З іншої громади на Тернопільщині стягнуть відшкодування у розмірі 200 тис. грн

На Полтавщині підприємство влаштувало поблизу села звалище з решток тварин
На Полтавщині підприємство влаштувало поблизу села звалище з решток тварин

Його керівник ризикує потрапити за ґрати на строк до 6 років

Уряд продовжив термін поданих декларацій про відходи ще на 4 місяці
Уряд продовжив термін поданих декларацій про відходи ще на 4 місяці

Виробники різних галузей стикнулися з численними складнощами та не встигли отримати новий дозвільний документ