CBAM: які зміни готує новий склад Єврокомісії для виробників shutterstock

CBAM: які зміни готує новий склад Єврокомісії для виробників

Ганна Велика

Брюссель звільнить більшість компаній ЄС від транскордонного податку на викиди вуглецю

У 2025 році Європейська комісія перегляне механізм вуглецевого коригування імпорту (CBAM): можливе розширення сфери його дії на інші сектори та продукти переробки, а для невеликих гравців ринку готується спрощення процедур.

Такі плани єврокомісари окреслили у нещодавно оприлюдненому Компасі конкурентоспроможності ЄС.

Переосмислення підходу до декарбонізації

Посадовці пообіцяли, що при майбутньому перегляді CBAM врахують ситуацію в енергоємних галузях, включених до Європейської системи торгівлі викидами (ETS), і необхідність мінімізації випадків обходу та непередбачуваних наслідків для ланцюгів доданої вартості.

Щоб посилити ефективність цього механізму, в Єврокомісії проаналізують можливе розширення сфери його дії на інші сектори та продукти переробки, а також додаткові заходи для зменшення впливу на експорт відповідних товарів.

“Це сприятиме досягненню мети запобігання "витоку вуглецю" та забезпеченню більшого впливу з точки зору сприяння глобальному ціноутворенню на викиди вуглецю і, як наслідок, створенню рівних умов на міжнародному рівні”, – йдеться у документі.

Для захисту та просування чистих технологій та декарбонізованого виробництва в ЄС готують Чисту промислову угоду. Її оприлюднення анонсоване на 26 лютого. Планується, що вона та її елементи мобілізують різні політичні важелі – “від спрощення процедур видачі дозволів та авторизації – до стимулів промислової політики, від реформованих правил державних закупівель – до інструментів торгівельного захисту, від цільових інвестицій через Глобальний портал та міжнародних партнерств – до розширення доступу до ринків”.

У Єврокомісії також планують у 2026 році переглянути Директиву про Європейську систему торгівлі викидами і розробити стимули для постійного вилучення вуглецю, щоб компенсувати залишкові викиди у секторах, які важко скоротити.

Спрощення для європейських компаній

У Компасі конкурентоспроможності ЄС чиновники проінформували, що незабаром запропонують нове визначення малих компаній з середньою капіталізацією. Передбачається, що завдяки створенню такої нової категорії компаній, більших за SMEs (малі та середні підприємства), але менших за великі компанії, тисячі бізнесів у ЄС отримають вигоду від індивідуального спрощення регулювання.

В інтерв’ю виданню “Financial Times”, комісар з питань клімату, чистого нуля та чистого зростання Вопке Хекстра заявив, що понад 80% компаній ЄС, які підпадають під CBAM, будуть звільнені від його сплати в рамках реформ, запланованих Єврокомісією. Він сказав, що хоче обмежити дію механізму вуглецевого коригування імпорту найбільшими імпортерами та звільнити більшість компаній від витрат на дотримання вимог і зборів в рамках зусиль блоку, спрямованих на скорочення бюрократичної тяганини й підвищення продуктивності праці.

"Менше ніж 20% компаній, що входять до сфери дії механізму, відповідають за понад 95% викидів у продуктах", – говорить він.

Такий крок звільнить до 180 000 з 200 000 компаній, на які поширюється дія цього механізму, від необхідності дотримуватися вимог.

Нагадаємо, європейські компанії скаржилися на складне і дороге заповнення форм під час пробного запуску CBAM. У березневому звіті було зафіксовано, що лише близько 10% компаній у Німеччині та Швеції, які повинні були звітувати про викиди, зробили це.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що найвпливовіша політична група ЄС – Європейська народна партія – хоче заморозити CBAM і скасувати цілі з ВДЕ.

Читайте також
У ЄС вже триває прийом заявок на отримання статусу декларанта CBAM
У ЄС вже триває прийом заявок на отримання статусу декларанта CBAM

Повноцінне застосування механізму вуглецевого коригування імпорту ЄС розпочнеться вже з 1 січня 2026 року

Міндовкілля похвалилося прогресом України щодо СВАМ: чи насправді це так?
Міндовкілля похвалилося прогресом України щодо СВАМ: чи насправді це так?

Спойлер: ознак того, що українські посадовці справді зацікавлені у тому, аби допомогти вітчизняним промисловцям в умовах повноцінного запровадження вуглецевого мита ЄС, ми не знайшли

Екокомітет звернувся до європейських партнерів про відстрочку Україні від CBAM
Екокомітет звернувся до європейських партнерів про відстрочку Україні від CBAM

Про необхідність такого кроку стейкхолдери говорили вже досить давно

Норвегія має намір запровадити CBAM з 2027 року
Норвегія має намір запровадити CBAM з 2027 року

Цей крок позиціонується як перемога для норвезької промисловості та конкурентоспроможності