Безпідставні відмови й протиправні вимоги: Міндовкілля звинуватили у тиску на бізнес shutterstock

Безпідставні відмови й протиправні вимоги: Міндовкілля звинуватили у тиску на бізнес

Ганна Велика

Підприємствам порадили захищати свої права у суді

Чиновниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України протиправно відмовляє діючим підприємствам у видачі дозволів на діяльність з обробки відходів, вимагаючи попередньо отримати висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД), не передбачений для них законодавством.

Про таку ситуацію розповіли в Асоціації професіоналів довкілля (PAEW).

Які проблеми виникли

Фахівці проінформували, що на даний час є ряд серйозних складнощів із видачею дозвільних документів у сфері управління відходами.

По-перше, субʼєкти господарювання масово отримують по 5-6 невмотивованих відмов у видачі дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів за підписом чиновниці Міндовкілля. Причому щоразу негативна відповідь ґрунтується на нових підставах.

По-друге, серед таких підстав для відмов діючим підприємствам з’явилася відсутність висновку ОВД.

Чому такі дії чиновниці Міндовкілля є незаконними

У PAEW роз’яснили, що статтею 17 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” передбачено, що "висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля".

Відповідно, діюче підприємство, яке отримало висновок держекспертизи до набрання чинності цим законом, і не вносило з того моменту жодних змін до своєї діяльності, може не турбуватися про проведення ОВД.

Спеціалісти Асоціації нагадали, що Міндовкілля вже видало за 2024 рік близько 30 з 37 ліцензій на управління небезпечними відходами саме за висновками державної екологічної експертизи.

“На сьогодні, зі зміною керівного складу Міндовкілля вирішило масово видавати відмови у видачі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів, які по суті дублюють зміст ліцензії?” – запитали в PAEW.

Також фахівці наголосили, що відповідно до частини 21 статті 42 Закону України "Про управління відходами" міністерство не має права під час повторного розгляду заяви та доданих до неї документів і відомостей відмовляти у видачі дозволу з причин, які раніше не були зазначені у рішенні про відмову у видачі дозволу. Аналогічна норма міститься в пункті 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).

Асоціація професіоналів довкілля PAEW проінформувала, що звернулись до Міндовкілля за розʼясненням щодо невідповідності дій чиновниці міністерства вимогам чинного законодавства. Вони вважають їх зловживанням службовим становищем. Також вони порадили підприємствам звертатися до уряду та суду й захищати свої права.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Міндовкілля пропонують подовжити термін дії декларацій про поводження з відходами.

Читайте також
Команда Гринчук: хто зараз займає керівні посади у Міндовкілля
Команда Гринчук: хто зараз займає керівні посади у Міндовкілля

У відомстві відбулися часткові кадрові зміни 

Вакантну посаду заступника з євроінтеграції у Міндовкілля зайняла Ольга Юхимчук
Вакантну посаду заступника з євроінтеграції у Міндовкілля зайняла Ольга Юхимчук

Вона вже має значний досвід роботи у сфері охорони довкілля

Олена Крамаренко стала першим заступником у Міндовкілля
Олена Крамаренко стала першим заступником у Міндовкілля

Досвід державної служби чиновниці у сфері охорони довкілля складає 18 років, 6 із них – на керівних посадах

Новим заступником у Міндовкілля став Олександр Семенець: що про нього відомо
Новим заступником у Міндовкілля став Олександр Семенець: що про нього відомо

Він працює у довкіллєвій сфері вже понад 27 років