Арктична тундра стала новим джерелом вуглецю для планети, – вчені  shutterstock

Арктична тундра стала новим джерелом вуглецю для планети, – вчені 

Ганна Велика

Драматичні зміни в Арктиці спричинені високими температурами та інтенсивними лісовими пожежами

Арктична тундра, яка довгий час виконувала роль природного поглинача вуглецю для планети, тепер перетворюється на його джерело.

Такі висновки оприлюднили вчені у звіті Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) за 2024 рік, пише Euronews. Над ним працювали 97 вчених з 11 різних країн.

Вони виявили, що Арктика нагрівається в 4 рази швидше, ніж світ в середньому. Дослідники пояснили, що арктична тундра зберігала вуглекислий газ протягом тисячоліть у мерзлому ґрунті, а тепер через зміни, спричинені високими температурами та інтенсивними лісовими пожежами, стала його вивільняти.

При підвищенні температури величезні запаси замороженої органічної речовини починають розкладатися, вивільняючи вуглекислий газ і метан — два ключових парникових гази, які сприяють глобальному потеплінню. Якщо раніше тундра поглинала більше вуглецю, ніж виділяла, то зараз цей баланс порушено, і вона дедалі більше стає джерелом шкідливих викидів.

Експерти зазначають, що цей процес є прикладом небезпечного зворотного зв’язку. Парникові гази, що виділяються в результаті танення вічної мерзлоти, посилюють глобальне потепління, яке, у свою чергу, пришвидшує розморожування мерзлоти. Це створює "порочне коло", яке може мати катастрофічні наслідки не лише для Арктики, але й для всього світу. Зміни в цьому регіоні планети вже зараз впливають на глобальний клімат, зокрема сприяючи підвищенню рівня Світового океану та зміні погодних умов у різних регіонах.

Вчені закликають до термінових заходів зменшення викидів парникових газів і впровадження технологій, які допоможуть пом’якшити наслідки кліматичних змін. Також, на їхню думку, необхідно посилити моніторинг арктичних екосистем, щоб краще зрозуміти процеси, які там відбуваються. Водночас важливим є інвестування у збереження природних середовищ Арктики, адже саме ці екосистеми відіграють ключову роль у стабілізації клімату на планеті.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що за прогнозами вчених, 2024 рік буде найтеплішим роком в історії й першим календарним роком вище 1,5°C.

Читайте також
Футбольний клуб "занурив" свою назву під воду, щоб привернути увагу до глобального потепління
Футбольний клуб "занурив" свою назву під воду, щоб привернути увагу до глобального потепління

Футбол є потужним засобом комунікації, який може підвищити обізнаність мільйонів людей про нагальні проблеми

Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління

Цей песимістичний прогноз також стосується й України

Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату

Традиційні страви можуть бути втрачені для кухонь багатьох країн – від Скандинавії, Франції та Нідерландів до Туреччини